Sezon wakacyjny to zasadniczo sezon urlopowy dla pracowników. W tymże okresie zazwyczaj realizują swoje plany urlopowe, które nie zawsze jednak mogą dojść do skutku. Mogą zdarzyć się bowiem okoliczności losowe, które uniemożliwią pracownikowi odbycie w danym terminie urlopu wypoczynkowego.
Co w takim przypadku? Czy urlop wypoczynkowy można przenieść na inny termin? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Regulacje dotyczące urlopu wypoczynkowego znajdują się w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Jednym z praw pracownika jest prawo do wypoczynku, z kolei obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Prawo do urlopu charakteryzuje się tym, że jest prawem:
W zakresie urlopu wypoczynkowego należy zapamiętać, że:
Przepis art. 162 Kodeksu pracy wprowadza wyjątek od zasady nieprzerwanego urlopu. Przepisy omawianej ustawy dopuszczają możliwość podziału urlopu na części pod dwoma warunkami, tj.:
WAŻNE – pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w ten sposób, że jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Z kolei zgodnie z przepisem art. 163 Kodeksu pracy:
Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić:
Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika, który musi być umotywowany ważnymi przyczynami. Zasadą jest, że pracodawca może uwzględnić wniosek pracownika, jeśli nie sprzeciwia się temu konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie.
Z kolei przesunięcie terminu urlopu pracownika przez pracodawcę możliwe jest pod warunkiem zaistnienia szczególnie uzasadnionych potrzeb pracodawcy, kiedy nieobecność pracownika negatywnie wpłynęłaby na tok pracy w zakładzie.
Przykładem uzasadnionych potrzeb pracodawcy wymagających obecności pracownika w zakładzie pracy mogą być m.in.:
WAŻNE – przez potrzeby pracodawcy należy rozumieć sytuacje, które nie były znane w czasie sporządzania planu urlopów, co oznacza, że pracodawca nie może bez uzasadnionego powodu, w sposób dowolny, zmienić ustalonego z pracownikiem terminu urlopu wypoczynkowego. Co ważniejsze, decyzję o przesunięciu urlopu z powodu szczególnie uzasadnionych potrzeb pracodawcy podejmuje samodzielnie pracodawca.
Należy zapamiętać, że zmiana terminu urlopu zobowiązuje pracodawcę do zwrotu kosztów związanych bezpośrednio z jego urlopem wypoczynkowym. Pod pojęciem kosztów należy rozumieć wydatki, które pracownik poniósł w związku z zaplanowanym urlopem, np. koszt biletów lotniczych. Jednakże konieczność udowodnienia poniesionych kosztów spoczywa zawsze na pracowniku.
Zgodnie z przepisem art. 165 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy, jeśli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a przede wszystkim z powodu wystąpienia okoliczności takich jak:
Powyższe okoliczności są tylko przykładowym wyliczeniem sytuacji, kiedy to pracodawca ma obowiązek przesunąć termin urlopu pracownika. Podkreślić należy, że zasadniczo każda szczególnie ważna przyczyna usprawiedliwiająca nieobecność pracownika w pracy daje możliwość przesunięcia przez pracodawcę urlopu na późniejszy termin. Jednakże to na pracowniku spoczywa obowiązek udokumentowania przyczyny uniemożliwiającej rozpoczęcie urlopu w ustalonym terminie.
Przepisy prawa pracy przyznają również pracodawcy możliwość odwołania pracownika z urlopu pod warunkiem wystąpienia okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczęcia urlopu przez pracownika i które to okoliczności wymagają obecności pracownika w zakładzie. Przykładowo gdy zepsuje się nieoczekiwanie maszyna, której naprawą wyłącznie zajmuje się ten konkretny pracownik, to istnieje uzasadniona możliwość odwołania pracownika z tegoż urlopu.
W tym przypadku również istnieje możliwość dokonania przez pracodawcę zwrotu kosztów. Jednakże warto również pamiętać, iż w przypadku gdy pracodawca odwołał pracownika z urlopu niezgodnie z przepisami prawa pracy, to ponosi odpowiedzialność cywilną wyznaczoną regulacjami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
Plan urlopów stanowi niejako podstawę do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w konkretnym terminie. Jednakże nie stanowi on bezwzględnego obowiązku odbycia urlopu w tymże terminie, albowiem wystąpienie szczególnych potrzeb po stronie pracodawcy czy ważnych powodów po stronie pracownika daje możliwość przesunięcia urlopu wypoczynkowego na późniejszy termin. Warto również zapamiętać, że w sytuacji gdy pracownik nie zdoła wykorzystać całego urlopu wypoczynkowego do końca roku kalendarzowego, to ten niewykorzystany urlop stanie się urlopem zaległym, który należy uwzględnić w planie urlopów na następny rok i go wykorzystać do 30 września kolejnego roku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.