Podatniku, masz zaległości podatkowe i chciałbyś skorzystać z ulgi w spłacie zobowiązań w postaci rozłożenia na raty zaległości podatkowej? Pamiętaj, że przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacji podatkowej przewidują taką możliwość pod pewnymi warunkami.
Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.
W przepisie art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej enumeratywnie wymieniono formy pomocy w spłacie zobowiązań podatkowych, których mogą udzielać organy podatkowe.
Zgodnie z treścią powyższej regulacji należą do nich:
O ile odroczenie terminu płatności i rozłożenie zobowiązania podatkowego na raty można nazwać ulgą w spłacie zobowiązania podatkowego, to umorzenie zaległości podatkowej już niekoniecznie, albowiem umorzenie polega na uchyleniu powinności zapłaty należnego podatku.
Umorzenie zaległości lub odsetek od tych zaległości w trybie przepisu art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej jest instytucją wyjątkową, obwarowaną spełnieniem przesłanek ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Użycie tych zwrotów należy uznać za swoistą klauzulę generalną odsyłającą do ocen pozaprawnych. Ich interpretacji na użytek danej sprawy dokonuje każdorazowo organ podatkowy [por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 2051/08].
Więcej na temat umorzenia zaległości podatkowej przeczytasz tutaj.
Wniosek o rozłożenie należności podatkowych na raty mogą złożyć następujące podmioty, tj.:
W przepisach Ordynacji podatkowej nie uregulowano wprost wymagań formalnych, jakie powinien spełniać wniosek podatnika o zastosowanie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Dlatego też zastosowanie w tym zakresie ma przepis art. 168 Ordynacji podatkowej, który reguluje kwestie podania.
Co do zasady podania wnosi się na piśmie lub ustnie do protokołu. Podania utrwalone w postaci elektronicznej wnosi się na adres do doręczeń elektronicznych lub za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym organu podatkowego [por. §1].
Dodatkowo podanie powinno zawierać co najmniej:
W podaniu stanowiącym wniosek podatnik może alternatywnie formułować swoje żądania i wnioski, w postaci przykładowo umorzenia zaległości lub rozłożenie jej na raty. Wówczas organ podatkowy, w ramach uznania administracyjnego, decyduje o wyborze jednej z wnioskowanych ulg.
Warto również pamiętać, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie umorzenia organ podatkowy ma przywilej swobodnego uznania czy wniosek podatnika uzna za zasadny czy też nie, o czym mowa będzie w dalszej części niniejszego artykułu.
Jeśli chodzi zaś o sposób wniesienia podania (wniosku), to mogą być wnoszone pisemnie lub ustnie do protokołu, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego lub portal podatkowy.
Należy pamiętać, że podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinno spełniać następujące elementy, tj.:
Organ podatkowy uwzględniając ważny interes podatnika lub interes publiczny może rozłożyć na raty:
Przesłankami uzasadniającymi zastosowanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, wskazanymi w art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej są:
Przesłanki te nie zostały zdefiniowane w przepisach Ordynacji podatkowej, dlatego w zakresie ich rozumienia należało się odnieść do poglądów doktryny i literatury.
Organ podatkowy, do którego został skierowany wniosek podatnika, może zastosować ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych, jeżeli w indywidualnej sprawie w tym przedmiocie ustali i oceni zaistnienie przesłanki ważnego interesu podatnika i/lub interesu publicznego. Jednakże w przypadku uznania, że spełniona została jedna bądź obie z przesłanek, postępowanie wkracza w kolejną fazę, w której organ dokonuje wyboru opcji decyzyjnej, tj. zastosuje ulgę albo odmówi jej udzielenia.
Powyższe znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie sądowym, w przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 marca 2022 r., sygn. akt III FSK 4800/21 wskazał, że:
Zatem uznanie administracyjne przewidziane w przepisie art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej polega na tym, że organ podatkowy, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może, ale nie musi zastosować określoną ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych. Zatem w przypadku stwierdzenia przesłanki uprawniającej do zastosowania ulgi, zgodna z prawem może być zarówno decyzja (podjęta przez organ podatkowy w formie decyzji) pozytywna jak i negatywna dla podatnika.
Przepis art. 67d Ordynacji podatkowej umożliwia organom podatkowym z urzędu udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Jedynym rodzajem ulgi, która może być zastosowana w tym trybie jest umorzenie (w całości lub części) zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.
Dodatkowo w art. 67d § 1 Ordynacji podatkowej wskazano, że organ podatkowy może z urzędu udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, jeżeli:
Ustawodawca w przepisach Ordynacji podatkowej przewidział możliwość rozłożenia na raty zaległości podatkowej podatnika. Aby jednak móc skorzystać z tejże możliwości, podatnik zobowiązany jest do złożenia stosownego wniosku skierowanego do właściwego organu podatkowego (jeśli zaległość występuję np. w podatku od nieruchomości, to właściwym organem będzie wójt/burmistrz/prezydent) – wniosek ten musi czynić zadość warunkom formalnym właściwym jak dla podania. Jednakże należy mieć na uwadze, iż każdy wniosek jest szczególnie weryfikowany przez organ rozpoznający żądanie pod kątem zaistnienia przesłanek ważnego interesu podatnika jak i publicznego. Niemniej, rozstrzygnięcie podejmowane przez organ ma charakter uznaniowy, co oznacza, że może, ale nie musi orzec na korzyść wnioskodawcy.
Tym samym, to czy zaległość podatkowa zostanie rozłożona na raty zależy tylko i wyłącznie od decyzji organu podatkowego rozpoznającego wniosek.
A jeśli chcesz wiedzieć jak odroczyć termin płatności zaległości podatkowej z odsetkami karnymi, to przejdź do tego artykułu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czy można rozłożyć na raty zaległość podatkową?
Jakie wymagania formalne powinien zawierać wniosek podatnika o zastosowanie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych?