Umorzenie zaległości wobec ZUS – kiedy jest możliwe?
Umorzenie zaległych składek jest dopuszczalne w sytuacji kiedy jest to nieściągalne, lub gdy przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji majątkowej. W tym drugim przypadku umorzeniu podlegają tylko składki za samych przedsiębiorców, którzy opłacają te składki tylko za siebie. Przepisy nie dopuszczają umorzenia składek tych, które są po stronie ubezpieczonych a wniosek o umorzenie składek może być o umorzenie tylko składek płatnych po stronie pracodawcy. Przedsiębiorca, który wobec ZUS jest dłużnikiem może złożyć wniosek i wtedy ZUS może rozłożyć zadłużenie na raty lub jest możliwe odroczenie terminu płatności, ale tylko tych składek, które są finansowanie po stronie płatnika.Kto może ubiegać się o umorzenie?
O umorzenie należności mogą się ubiegać płatnicy i byli płatnicy składek, osoby na które została przeniesiona odpowiedzialność za nieopłacone składki, małżonkowie, którzy odpowiadają za zadłużenie z majątku wspólnego. Umorzeniu podlegają należności z tytułu zaległych składek w zależności jaka jest zastosowana podstawa prawna do danego przypadku. Umorzeniu wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi za okres do złożenia wniosku oraz z dodatkowymi kosztami np. upomnienia podlegają składki za następujące okresy:- za okres do 31 grudnia 1998 r.: – składki na ubezpieczenie społeczne, – składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- za okres od 1 stycznia 1999 r.: – składki na ubezpieczenia społeczne – z wyłączeniem kwot finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia (np. pracowników, zleceniobiorców), – składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, – składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.