Każdy przedsiębiorca w obecnych czasach codziennie budzi się i nie wie co może przynieść kolejny dzień. Przedłużająca się niepewność zmusza część firm do podjęcia decyzji o ograniczeniu zatrudnienia lub zwolnieniu wszystkich pracowników. Nie są to łatwe decyzje, tym bardziej, że często zatrudniamy osoby, które doskonale sprawdzają się w naszej firmie. Jeżeli jednak nie ma wyjścia i taką decyzję trzeba podjąć sprawdźmy jakie mamy możliwości.
- 1. Czy można wypowiedzieć umowę o pracę z powodu koronawirusa?
- 2. Rodzaje umów o pracę
- 3. Jak rozwiązać umowę o pracę, gdy przyczyną jest koronawirus?
- 4. Kolejne zmiany – tarcza antykryzysowa 3.0
Koronawirus a wypowiedzenie umowy o pracę – omówione zagadnienia:
Czy można wypowiedzieć umowę o pracę z powodu koronawirusa?
Ustawa Kodeks pracy nie przewiduje takiej podstawy prawnej do zwolnienia pracownika. Pamiętajmy, że pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na czas nieokreślony mamy obowiązek wydać świadectwo pracy, w którym musi być wskazana podstawa prawna rozwiązania umowy wraz z uzasadnieniem. Jeżeli z jakichś powodów rozwiązanie umowy o pracę zostało dokonane z naruszeniem przepisów pracownik może udać się do Sądu Pracy.
Jednocześnie w tym miejscu należy również zaznaczyć, że Kodeks Cywilny zakłada możliwość składania oświadczeń woli w postaci elektronicznej, pod warunkiem opatrzenia pisma kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W świetle powyższego dostarczenie w wiadomości e-mail wypowiedzenia umowy o pracę uwierzytelnionego podpisem kwalifikowanym będzie uznane za skutecznie doręczone, co potwierdza również stanowisko Sądu Najwyższego (wyrok z 24 sierpnia 2009 r., sygn. I PK 58/9).
Rodzaje umów o pracę
Wyróżniamy kilka rodzajów umów o pracę:
- Na czas nieokreślony.
- Na czas określony.
- Na czas wykonywania określonej pracy.
- Na okres próbny.
Od formy umowy będzie uzależniony sposób jej rozwiązania. Umowa o pracę na czas określony, na okres próbny i czas wykonywania określonej pracy są ograniczone czasowo. Nie oznacza to, że wypowiedzenie umowy w takiej sytuacji jest możliwe do zrealizowania z dnia na dzień, ale na pewno jest prościej rozstać się z pracownikiem w takim przypadku.
Przy zachowaniu odpowiedniego okresu wypowiedzenia można rozwiązać umowę z pracownikiem, pracodawca nie musi argumentować wypowiedzenia.
Najwięcej praw mają osoby zatrudnione na czas nieokreślony.
Jak rozwiązać umowę o pracę, gdy przyczyną jest koronawirus?
Wszczyscy tak naprawdę zdają sobie sprawę, że zła sytuacja, która powstała na rynku pracy ma ścisły związek z epidemią COVID-19. W tej sytuacji każdy chce jednak zachować jak najwięcej miejsc pracy. Przygotowywane są pakiety pomocowe dla firm, w szczególności tych, które zatrudniają pracowników. Niecelowe, a wręcz szkodliwe byłoby przekazanie przedsiębiorcom “narzędzia” do masowego rozwiązywania umów o pracę.
Każda firma powinna pamiętać, że w dalszym ciągu obowiązujące są standardowe metody rozwiązania umowy o pracę:
- Na mocy porozumienia stron.
- Przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
- Przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.
- Z upływem terminu na jaki została zawarta umowa.
Pamiętajmy, że umowy o pracę nie można rozwiązać z pracownikiem, któremu zostało mniej niż 4 lata do wieku emerytalnego.
Przepisy ustawy o Tarczy Antykryzysowej nie zmieniają obowiązujących zasad w zakresie zatrudniania i zwalniania pracowników. Tryby i okresy wypowiadania umów o pracę nie zmieniły się, obowiązuje ustawa Kodeks pracy.
Jest to niewątpliwie trudny czas zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Jednym zależy na pracy a drugim na przetrwaniu firmy.
Dlatego przedsiębiorcy powinni pomyśleć o skorzystaniu z dostępnych form pomocy:
- Dofinansowania wynagrodzeń w przypadku obniżenia czasu pracy.
- Dofinansowania wynagrodzeń w przypadku przestoju.
- Zwolnienia ze składek ZUS.
- Złożenia wniosku do ZUS o odroczenie terminu płatności składek.
- Skorzystania z dostępnych ulg podatkowych.
Kolejne zmiany – tarcza antykryzysowa 3.0
Trwają prace nad wprowadzenie kolejnych rozwiązań systemowych dla przedsiębiorców. Nowe propozycje przewidują:
- uproszczenie procedur zwalniania pracowników – dostarczanie wypowiedzenia e-mailem,
- możliwość wysłania na przymusowy urlop,
- obniżenie wynagrodzeń pracowników o 10%,
- możliwość zwolnienia osób, które posiadają dochody z różnych źródeł – emeryci, renciści, wieloetatowcy,
- redukcję etatów bez uzgodnień ze związkowcami.