Obowiązek stosowania kodów GTU przy wystawianiu faktur sprzedaży jest dość uciążliwy i dodatkowo w wielu sytuacjach problematyczny. Może się przecież zdarzyć, że przedsiębiorca – czynny podatnik VAT, oczywiście nie celowo, nie dokonana takiego oznaczenia lub zrobi to w sposób wadliwy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak dokonać korekty takiego błędnego oznaczenia. Czy jednak oznacza to, że trzeba korygować całą fakturę?
Jak skorygować błędny kod GTU?
W takiej sytuacji należy zastąpić błędny wpis w ewidencji sprzedaży wpisem prawidłowym, ale ten tryb postępowania jest możliwy do realizacji na etapie przed przekazaniem JPK_V7 do urzędu skarbowego.
W sytuacji, gdy pliki zostały już przekazane, należy dokonać korekty/storna poprzedniego wpisu z przeciwnymi znakami i wprowadzić zapis prawidłowy z właściwymi oznaczeniami GTU. A następnie należy przekazać korektę pliku JPK w części ewidencyjnej do urzędu skarbowego.
Błędny GTU – czy należy korygować wystawioną fakturę?
Poruszaliśmy już niejednokrotnie ten temat na łamach naszych publikacji, ale przypominamy. Przepisy zmieniające ustawę o VAT w obszarze nowego pliku JPK nie wprowadziły zmiany przepisów jeżeli chodzi o zakres danych zawartych na wystawianych fakturach VAT, również jeżeli chodzi o ich korygowanie.
Ponieważ nie ma obowiązku zamieszczania na fakturze kodów GTU, korekta błędnego kodu nie wpłynie na którąkolwiek pozycję faktury sprzedaży. Tym samym nie ma obowiązku dokonywania korekty wystawionej pierwotnie faktury.
Skorygowany błędny kod GTU będzie widoczny jedynie w części ewidencyjnej VAT, w której pozostałe elementy faktury nie ulegną zmianie.