Transakcje z kontrahentami z zagranicy to chleb powszedni sporej części polskich przedsiębiorców. Wielu z nich na początku takich kontaktów handlowych zastanawia się, czy zakup dokonany od kontrahenta z UE należy w jakiś sposób księgować. Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca. Co więcej, przedsiębiorca nie ma wyboru, czy zaliczyć taką transakcję do kosztów – ma on bowiem obowiązek właściwego wykazania jej w deklaracji VAT. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych rad, jak zaksięgować poprawnie zakup od kontrahenta z UE.
- 1. WNT i import usług
- 2. Faktura zakupu
- 3. Rejestracja do VAT-UE
- 4. Zakup od kontrahenta z UE a VAT
Zakup od kontrahenta z UE – omówione zagadnienia:
Zakup od kontrahenta z UE – WNT i import usług
Polscy przedsiębiorcy dokonujący zakupów od kontrahenta z UE, w zależności od tego, co stanowi przedmiot transakcji, powinni rozliczyć jedną z dwóch transakcji wewnątrzwspólnotowych:
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (jeśli zakup dotyczy towarów, materiałów etc.) lub
- import usług (gdy przedmiotem transakcji jest określone świadczenie niematerialne).
Zakupy takie, jeśli służą celom związanym z działalnością, stanowią koszt podatkowy i mogą zostać ujęte w KPiR (w kol. 10 lub 13, w zależności od tego, czego dotyczą lub też staną się wyposażeniem lub środkiem trwałym – zależnie od wartości).
Zakupy od kontrahenta z UE – faktura
Zagraniczny przedsiębiorca powinien wystawić fakturę (invoice/rechnung/fattura), zawierającą dane sprzedawcy, nabywcy, zakupionego towaru/usługi, zastosowanej stawki VAT, wartości transakcji. Dokument ten będzie stanowił podstawę zaksięgowania zakupu w KPiR oraz rejestrach VAT.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoWażne!
Faktura od zagranicznego przedsiębiorcy najprawdopodobniej będzie wystawiona w walucie innej niż PLN. W takim wypadku należy dokonać właściwego przeliczenia na PLN. Więcej na temat zasad przeliczania zakupów w obcych walutach przeczytasz tutaj.
Program do faktur – Darmowe kontoZakup od kontrahenta z UE – Rejestracja do VAT-UE
W tym miejscu warto zaznaczyć, że przedsiębiorca, który zamierza dokonywać transakcji z kontrahentami z UE, ma obowiązek zarejestrować się do VAT-UE (za pomocą formularza VAT-R). Co ważne, powinien tego dokonać jeszcze przed dokonaniem zakupu od kontrahenta z UE. O konsekwencjach niedopełnienia tego obowiązku przeczytasz tutaj.
Uwaga!
Obowiązek rejestracji do VAT-UE dotyczy także podatników korzystających ze zwolnienia z VAT – kliknij i dowiedz się więcej!
Zakup od kontrahenta z UE a VAT
Zakupy od kontrahenta z UE będą także podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przeczytaj więcej o: rozliczeniu VAT od WNT, oraz o odliczeniu VAT od importu usług.
▲ wróć na początek