|
|
9 minut czytania

Czy osoba niepełnoletnia może prowadzić działalność nierejestrowaną? Co z rozliczeniem PIT?

Działalność nierejestrowana jest popularną formą zarobkowania. Co istotne, działalność nierejestrowaną mogą także prowadzić osoby niepełnoletnie. A jak wygląda rozliczenie dochodów z działalności nierejestrowanej niepełnoletnich?

Osoba niepełnoletnia a działalność nierejestrowana

Czy osoba niepełnoletnia może prowadzić działalność nierejestrowaną? – omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Działalność nierejestrowana - ifirma.pl

Działalność gospodarcza a działalność nierejestrowana

Nie ma jednej wspólnej definicji działalności gospodarczej, ponieważ różne ustawy definiują ją odmiennie.

W kontekście opodatkowania podatkiem PIT należy odwołać się do definicji zawartej w ustawie o PIT, która w art. 5a pkt 6 określa działalność gospodarczą jako „działalność zarobkową:

  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych źródeł”.

Warto jeszcze zajrzeć do ustawy Prawo przedsiębiorców, która w art.3 wskazuje, że „działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”.

Jeśli zaś chodzi o definicję działalności nierejestrowanej, to znajdziemy ją w art.5 ustawy Prawo przedsiębiorców, który mówi, że: „Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 oraz z 2023 r. poz. 1667), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej”.

Działalność nierejestrowana jest zatem formą działalności, która ma znamiona (cechy) działalności gospodarczej – czyli jest prowadzona w celach zarobkowych, wykonywana regularnie itd., a miesięczny przychód nie przekroczył 75% minimalnego wynagrodzenia. Dlatego często określa się ją jako„firmę na próbę”.

Czasem działalność nierejestrowaną określa się zwrotem „NDG” (nierejestrowana działalność gospodarcza). Choć odzwierciedla on praktyczny charakter tej formy działalności, to w świetle prawa jest on błędny, ponieważ prowadząc działalność nierejestrową, nie jesteśmy przedsiębiorcami, a zgodnie z art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców działalność nierejestrowana nie stanowi działalności gospodarczej.

Osoba niepełnoletnia a działalność nierejestrowana

Osoby niepełnoletnie mogą prowadzić działalność nierejestrowaną, jednak muszą pamiętać o ograniczeniach związanych z ich wiekiem.

Młodzież w wieku od 13 do 18 lat ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że nie mogą samodzielnie zawierać umów (np. z kontrahentami na dostawę towarów czy sprzedaż produktów), podejmować decyzji prawnych bez zgody przedstawiciela ustawowego, zazwyczaj rodzica lub kuratora. Rodzice zarządzają majątkiem dziecka, ale do niektórych (przekraczających zwykły zarząd, jak np. zakup nieruchomości) potrzebują zgody dziecka i sądu.

Osoba niepełnoletnia może natomiast swobodnie dysponować pieniędzmi, które uzyskała z tytułu tej działalności (brak wymogu zgody rodzica lub przedstawiciela ustawowego).

Sprawdź: 8 pomysłów dla młodzieży na biznes bez rejestracji firmy.

Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną w PIT?

Dochody z działalności nierejestrowanej są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej i rozliczane w rocznym zeznaniu PIT-36 w osobnym wierszu „Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”. Z działalności nierejestrowanej nie trzeba odprowadzać zaliczek w trakcie roku.

W rozliczeniu rocznym PIT-36 z działalności nierejestrowanej wykazujemy przychód, koszty uzyskania przychodu oraz dochód.

Ważne! Przychodem z działalności nierejestrowanej w rozliczeniu PIT są tylko kwoty faktycznie otrzymane. Ten przychód można pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu. Jednak do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej (75% minimalnego wynagrodzenia) wliczamy przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Oznacza to, że jeśli klient jeszcze nie zapłacił za towar, jego zobowiązanie wciąż wpływa na nasz limit. Mamy tutaj zatem dwa sposoby liczenia przychodu:

  1. Przychód uprawniający do działalności nierejestrowanej – kwoty należne, nawet jeśli jeszcze nieotrzymane.
  2. Przychód w rozliczeniu rocznym z działalności nierejestrowanej – tylko kwoty faktycznie otrzymane.

W przypadku działalności gospodarczej przychodem wykazywanym w rocznym zeznaniu podatkowym są także kwoty należne.

Co może być kosztem uzyskania przychodu w działalności nierejestrowanej, przedstawiliśmy w artykule: NDG a koszty.

Rozliczenie PIT niepełnoletniego dziecka

Rozliczenie małoletnich dzieci można podzielić na dwa przypadki:

  1. Gdy dziecko powinno złożyć swój PIT.
  2. Gdy dochody dziecka powinny być doliczone do dochodów rodziców.

Dochody małoletnich dzieci, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, rent, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Natomiast dochody małoletnich dzieci z ich pracy, rent, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku dziecko powinno rozliczyć na swoim PIT (w danych identyfikacyjnych należy podać dane dziecka, ale zeznanie powinien podpisać rodzic). Takiego zeznania nie można wysłać elektronicznie.

Jeśli dziecko osiąga dochody w roku swoich 18. urodzin, to dochód ten należy rozdzielić na ten uzyskany przed i po tym dniu:

  • Dochody uzyskane w miesiącach przed ukończeniem 18 lat są doliczane do dochodów rodziców lub rozliczane w odrębnym zeznaniu dziecka podpisanym przez rodziców.
  • Wszystkie dochody uzyskane po 18. urodzinach dziecko rozlicza samodzielnie i składa własne zeznanie podatkowe.

Pełnoletność uzyskuje osoba, która ukończyła 18 lat. W szczególnych przypadkach kobieta może uzyskać pełnoletność wcześniej, zawierając małżeństwo po ukończeniu 16 lat. W przypadku gdyby takie małżeństwo zostało unieważnione, osoba ta nie traci pełnoletności.

Rozliczenie dochodów z działalności nierejestrowanej osoby niepełnoletniej

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) udziela informacji, że dochody uzyskiwane przez małoletnie dziecko, których nie dolicza się do dochodów rodziców, traktowane jako dochody z pracy, należy rozumieć szeroko. A ponieważ ustawa o podatku o PIT nie definiuje pojęcia „praca”, należy odwołać się do wykładni językowej wskazanego pojęcia. Według słownika języka polskiego praca to świadoma, celowa działalność człowieka służąca zaspokajaniu potrzeb lub polegająca na wytwarzaniu dóbr, wykonywaniu czynności za wynagrodzenie; to dzieło, wytwór takiej działalności. Pracą, w znaczeniu powołanej definicji, są zatem wszelkie czynności, których celem jest wytworzenie dobra materialnego lub kulturalnego, i to niezależnie od tego, czy są wykonywane w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, stosunku służbowego, czy też w ramach działalności wykonywanej osobiście, np. umowy zlecenia, umowy o dzieło bądź też z uprawiania sportu.

Dalej KIS dodaje, że jeżeli małoletnie dziecko uzyskuje dochody (działalność nierejestrowana) niepodlegające doliczeniu do dochodów rodzica, należy złożyć odrębne zeznanie (PIT-36) na imię i nazwisko dziecka. Zeznanie takie w formie papierowej wypełnia i podpisuje w imieniu dziecka rodzic, ponieważ osoba niepełnoletnia nie może złożyć zeznania drogą elektroniczną. W usłudze Twój e-PIT nie są udostępniane zeznania dla osób niepełnoletnich.

Uwaga! Ulga dla młodych, czyli zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia, nie obejmuje działalności nierejestrowanej. Katalog przychodów objętych ulgą dla młodych ma charakter zamknięty. Ogranicza się wyłącznie do przychodów z:

  • pracy na etacie,
  • osobiście wykonywanej działalności na podstawie umowy zlecenia,
  • odbywania praktyki absolwenckiej,
  • odbywania stażu uczniowskiego,
  • zasiłku macierzyńskiego.

W praktyce mogą wystąpić problemy, czy dane dochody dziecka są dochodami z „innych źródeł” – z art.10 ust.1 pkt 9 ustawy o PIT (one podlegają doliczeniu do dochodów rodziców), czy dochodami z „pracy” (które dziecko powinno rozliczyć w swoim PIT). W przykładowych interpretacjach indywidualnych Dyrektorzy Krajowej Informacji Skarbowej orzekli, że:

  • 0115-KDIT1.4011.73.2022.2.MST z 07.06.2022 – zarobkowa działalność artystyczna – jest to dochód z „pracy” – chodziło o wykonywanie utworów muzycznych przez małoletniego dla publiczności zgromadzonej zdalnie, za pomocą udostępnionego interaktywnego systemu komputerowego.
  • sygn. 0114-KDIP3-1.4011.267.2022.2.MS2 z 15.07.2022 – aktywność w sieci – to dochody z „innych źródeł” – chodziło o przychody związane z zamieszczaniem na kanale serwisu internetowego stworzonych przez małoletniego filmów, przychód z tytułu odtwarzania reklam, których małoletni nie jest autorem, wyświetlanych podczas odtwarzania filmów na kanale serwisu internetowego oraz przychód z subskrypcji.
  • sygn. 0114-KDIP3-2.4011.49.2022.3.AC z 11.03.2022:
    • prowadzenie kanału w serwisie internetowym, wpłaty od widzów oglądających filmy, wpłaty od osób współpracujących to dochody z innych źródeł;
    • dochody z tytułu otrzymanych przedmiotów do prezentacji i testowania na kanale to dochód z przedmiotów oddanych do swobodnego użytku, (dziecko powinno rozliczyć w swoim PIT).

Powyżej przytoczyliśmy rozstrzygnięcia z przykładowych interpretacji podatkowych. Należy jednak zaznaczyć, że są to interpretacje indywidualne – wydane dla danej osoby oraz konkretnego stanu faktycznego w niej przedstawionego. W razie wątpliwości, do jakiego źródła zakwalifikować dochody małoletnich dzieci, zaleca się skontaktować z Krajową Informacją Skarbową lub złożyć wniosek o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Kiedy dochody z działalności gospodarczej, a kiedy z działalności nierejestrowanej?

Jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowanej przekroczy miesięczny próg uprawniający do prowadzenia działalności nierejestrowanej, to działalność ta staje się działalnością gospodarczą od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tego limitu, oraz w ciągu 7 dni należy ją zarejestrować w CEIDG.

Przychody z działalności nierejestrowanej uzyskane w okresie od dnia, w którym przekroczono limit przychodu do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku w CEIDG (a jeżeli wniosek nie został złożony w terminie 7 dni – do dnia, w którym nastąpił bezskuteczny upływ tego terminu), są nadal rozliczane jak przychody z działalności nierejestrowanej. Dopiero po tym okresie będą one opodatkowane w PIT jak przychody z działalności gospodarczej.

Przykład

Pan Tomasz prowadzący działalność nierejestrowaną osiągnął do 10 lipca 2025 roku przychód w wysokości 3600 zł. Po sprzedaży towaru za 500 zł w dniu 11 lipca przekroczył próg 75% minimalnego wynagrodzenia, co obliguje go do złożenia wniosku o wpis do CEIDG w ciągu 7 dni. Wniosek w CEIDG pan Tomasz złożył 17 lipca 2025 roku.

Jego działalność od 11 lipca 2025 roku (moment przekroczenia limitu do działalności nierejestrowanej) jest już uznawana za działalność gospodarczą (mimo że wniosek o wpis do CEIDG pan Tomasz złożył 17 lipca 2025). Jednak przychody do dnia złożenia wniosku (nie później jednak niż do 18 lipca) będą nadal traktowane jako przychody z działalności nierejestrowanej dla celów PIT.

A zatem Pan Tomasz przychody uzyskane do dnia 17 lipca 2025 wykaże w PIT-36 jako przychody z działalności nierejestrowanej (kwoty faktycznie otrzymane), zaś od dnia 17 lipca – jako przychody z działalności gospodarczej – na PIT-28, PIT 36 lub PIT-36L (przychody należne, choćby jeszcze nie otrzymane).

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną może w każdej chwili złożyć wniosek o wpis do CEIDG, co sprawia, że działalność ta staje się działalnością gospodarczą od daty wskazanej we wniosku.

Czy osoba niepełnoletnia może prowadzić działalność gospodarczą?

Osoba niepełnoletnia, która skończyła 13 lat, może prowadzić działalność gospodarczą za zgodą swoich przedstawicieli ustawowych, czyli rodziców lub innych opiekunów prawnych.

Zgoda opiekunów prawnych jest wymagana do wielu działań małoletniego: od uzyskania wpisu do CEIDG po zawieranie umów z kontrahentami.

Osoba niepełnoletnia, która chce założyć działalność gospodarczą, powinna wraz ze swoimi wszystkimi przedstawicielami ustawowymi (np. obojgiem rodziców) udać się do dowolnego urzędu gminy, aby tam osobiście złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Wniosek powinien być podpisany przez przedstawicieli ustawowych, którzy tym samym wyrażają zgodę na założenie działalności gospodarczej przez dziecko. Osoba niepełnoletnia nie podpisuje wniosku.

Osoby niepełnoletnie (od 13. do 18. roku życia) mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. To oznacza, że nie mogą same zrealizować wielu standardowych czynności przedsiębiorcy – na przykład zawierać umów ze swoimi kontrahentami na dostawę towarów czy sprzedaż produktów.

Od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności do dnia uzyskania pełnoletności małoletni przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym i nie ciąży na nim obowiązek opłacania składek ZUS.

Procedura składania wniosku o wpis do CEIDG małoletniego jest taka sama zarówno do założenia działalności gospodarczej, jak i wniosków o zmianę, zawieszenie, wznowienia i wykreślenie z CEIDG.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003