|
|
2 minut czytania

Czy paliwo stanowi dodatkowy przychód pracownika?

Wykorzystujesz samochód służbowy swojego pracodawcy do celów prywatnych? Sprawdź czy koszty paliwa będą Twoim przychodem.

czy paliwo stanowi dodatkowy przychód

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalają na wykorzystanie przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych. Oczywiście wiąże się to z koniecznością wykazania kwoty przychodów, która została określona w ustawie w formie zryczałtowanej. Najwięcej kontrowersji przez długi czas wzbudzała kwestia kosztów paliwa udostępnianego wraz z pojazdem samochodowym. W tym temacie przedsiębiorcy toczyli spory z fiskusem.

Interpretacja ogólna Ministra Finansów

Aby zakończyć dyskusję na linii przedsiębiorca – organ podatkowy Minister Finansów (MF) wydał interpretację ogólną, która jest wiążąca dla obydwu stron. W interpretacji odniósł się do kosztów paliwa, które w ocenie organów podatkowych nie są ujęte w kwocie nieodpłatnych świadczeń, określonych w ustawie w formie zryczałtowanej, z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Natomiast przedsiębiorcy i sądy reprezentowały odmienny pogląd a mianowicie, że obejmują również koszty paliwa.

W interpretacji ogólnej MF stwierdził m.in.:

Czy paliwo stanowi dodatkowy przychód?

Kiedy już została wydana interpretacja ogólna MF, której uzasadnienie zawarto powyżej odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Paliwo dostarczane z samochodem służbowym pracownikowi nie będzie stanowiło przychodu pracownika. Zryczałtowana wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje również koszty paliwa. Na takim stanowisku stanął również NSA w wydanym wyroku sygn. akt. II FSK 1116/18 z dnia 22.07.2020 r. puentując wydany wyrok następująco:

Rozwiązanie wskazujące na wyłączenie paliwa z wydatków związanych z użytkowaniem samochodu służbowego, tj. wskazujące na jego odrębność, w konsekwencji stanowiłoby dalsze skomplikowanie w zakresie prowadzenia niezbędnych ewidencji. To z kolei niweczyłoby ideę ryczałtu i założonego nią celu.

W świetle obecnych wyjaśnień Ministra Finansów paliwo nie stanowi odrębnego tytułu do wykazania przychodu po stronie pracownika.

Jak rozliczyć używanie pojazdu pracownika w działalności pracodawcy? – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobisty księgowy
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie