Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalają na wykorzystanie przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych. Oczywiście wiąże się to z koniecznością wykazania kwoty przychodów, która została określona w ustawie w formie zryczałtowanej. Najwięcej kontrowersji przez długi czas wzbudzała kwestia kosztów paliwa udostępnianego wraz z pojazdem samochodowym. W tym temacie przedsiębiorcy toczyli spory z fiskusem.
Interpretacja ogólna Ministra Finansów
Aby zakończyć dyskusję na linii przedsiębiorca – organ podatkowy Minister Finansów (MF) wydał interpretację ogólną, która jest wiążąca dla obydwu stron. W interpretacji odniósł się do kosztów paliwa, które w ocenie organów podatkowych nie są ujęte w kwocie nieodpłatnych świadczeń, określonych w ustawie w formie zryczałtowanej, z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Natomiast przedsiębiorcy i sądy reprezentowały odmienny pogląd a mianowicie, że obejmują również koszty paliwa.
W interpretacji ogólnej MF stwierdził m.in.:
Czy paliwo stanowi dodatkowy przychód?
Kiedy już została wydana interpretacja ogólna MF, której uzasadnienie zawarto powyżej odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Paliwo dostarczane z samochodem służbowym pracownikowi nie będzie stanowiło przychodu pracownika. Zryczałtowana wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje również koszty paliwa. Na takim stanowisku stanął również NSA w wydanym wyroku sygn. akt. II FSK 1116/18 z dnia 22.07.2020 r. puentując wydany wyrok następująco:
Rozwiązanie wskazujące na wyłączenie paliwa z wydatków związanych z użytkowaniem samochodu służbowego, tj. wskazujące na jego odrębność, w konsekwencji stanowiłoby dalsze skomplikowanie w zakresie prowadzenia niezbędnych ewidencji. To z kolei niweczyłoby ideę ryczałtu i założonego nią celu.
W świetle obecnych wyjaśnień Ministra Finansów paliwo nie stanowi odrębnego tytułu do wykazania przychodu po stronie pracownika.