|
|
2 minut czytania

Czy przedsiębiorca musi płacić PCC?

Czy przedsiębiorca płaci PCC od zakupu samochodu lub maszyny produkcyjnej wykorzystywanej w działalności? Kiedy nie musi płacić podatku PCC?

czy przedsiębiorca płaci pcc

Przedsiębiorca to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, posiadającą zdolność prawną i wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza to zarobkowa działalność np. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przedsiębiorcy nie zostali podmiotowo zwolnieni z opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Tak więc, co do zasady również i oni muszą płacić tę daninę.

W ww. ustawie opodatkowaniu podlegają ściśle określone czynności, takie jak zawarcie umowy:

  • sprzedaży
  • darowizny
  • pożyczki
  • dożywocia
  • odpłatnego użytkowania
Podatnikami są w zależności od rodzaju umowy: kupujący, obdarowany, pożyczkobiorca, nabywca własności nieruchomości, użytkownik. W ustawie wskazano także czynności, które nie podlegają opodatkowaniu (art. 2) oraz kiedy są one objęte zwolnieniem (art. 8, art. 9).

W niektórych transakcjach, w których przedsiębiorca jest stroną, nie będzie musiał płacić PCC

Najczęściej z taką sytuacją można się spotkać:

  • kiedy sprzedawca jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniony. Przykładowo przy zakupie samochodu dostawczego lub maszyny produkcyjnej powyżej 1000 zł, sprzedawca wystawia fakturę VAT lub fakturę VAT marżę, wówczas kupujący – przedsiębiorca nie płaci PCC. Oczywiście taki samochód, czy maszyna muszą być wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, tak więc sprawdzenia wymaga jeszcze czy ten samochód lub maszyna znajdowały się w majątku przedsiębiorstwa sprzedającego (np. czy były ujęte w ewidencji środków trwałych).

    Natomiast jeśli sprzedawcą jest np. osoba fizyczna, która nie posiada statusu podatnika podatku od towarów i usług, wówczas taka transakcja nie podlega VAT. Co oznacza, że przedsiębiorca, który kupuje jest zobowiązany do zapłaty PCC.

  • przy zawarciu umowy spółki i jej zmiany, które będą związane z łączeniem spółek kapitałowych (np. dwóch spółek z o.o.), przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową (np. spółki z o.o. w spółkę akcyjną),
  • przy sprzedaży walut obcych.
  Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl

Autor ifirma.pl

Mariusz Łoś

Komentarze czytelników
  1. 16 sierpnia 2024 o 16:08
    MSL

    A jeśli sprzedaje osoba fizyczna (nie podlegająca VAT) kupującej JDG zwolnionej podmiotowo z VAT?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie