Dokonujesz wielu transakcji objętych mechanizmem podzielonej płatności? Sprawdź w jaki sposób ułatwiać sobie dokonywanie płatności?
W pierwotnych założeniach mechanizmu podzielonej płatności (MPP) z 2018 roku ustawodawca nie dawał możliwości zapłacenia za kilka faktur jednym zbiorczym poleceniem przelewu bankowego. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z dobrowolnej opcji dokonywania płatności w split payment ubolewali z tego powodu. Temat ten poruszany był niejednokrotnie i wskazywano, że takie rozwiązanie zniechęca do stosowania MPP. Po zmianie przepisów od 1 listopada 2019 roku przepis został zmieniony.
W ustawie zmieniającej ustawę o VAT w obszarze podzielonej płatności zostały dodane w artykule 108a ustępy: 3a-3c w brzmieniu:
Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał dokonać zbiorczej płatności w MPP to w świetle wprowadzonych przepisów w komunikacie przelewu nie będzie podawał numeru faktury, za którą dokonuje płatności a okres, za który dokonywana jest płatność.
Już w uzasadnieniu do projektu ustawy zwracano uwagę na pewne ograniczenia wynikające z tej nowej funkcjonalności, a mianowicie:
Okresem rozliczeniowym w VAT jest miesiąc lub kwartał. Przez miesiąc należy rozumieć miesiąc kalendarzowy, co możemy przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej ustawę o VAT.
Dlatego zbiorcze płatności w MPP powinny obejmować zakres dat w skali jednego miesiąca kalendarzowego.
Przy tej okazji rodzi się pytanie:
Co w sytuacji, gdy dokonamy zbiorczej płatności, a otrzymamy jeszcze za ten sam okres fakturę od dostawcy? Wydaje się, że rozsądnym będzie zapłata w MPP bez względu na to czy jest taki obowiązek czy też nie.
Biorąc pod uwagę, że jest to dopiero początek obowiązywania nowych przepisów na pewno jeszcze nie raz będziemy wracać do przedmiotowej problematyki.
Czy obowiązek stosowania MPP istnieje przy kompensacie? – przeczytaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Jak wykonać jeden przelew za kilka faktur?