Wielu przedsiębiorców ma obecnie dylemat związany z oznaczeniami GTU. Obowiązek został wprowadzony, a zasady nie zawsze są do końca jasne. Najgorsze jest to, że obojętnie jaki ruch wykonamy, to i tak może się okazać, że jest to błąd w ewidencji: jeżeli nie oznaczymy a powinniśmy, jeżeli oznaczymy, a nie powinniśmy, jeżeli zastosowaliśmy błędny kod GTU. Pojawiają się publikacje i wyjaśnienia, ale i tam nie znajdziemy wszystkich odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dlatego w tym artykule zajmiemy się usługami wydawniczymi – czy należy stosować do nich kod GTU?
Co to są usługi wydawnicze?
Pod kodem PKD 58 mieszczą się usługi związane z działalnością wydawniczą. W ramach tego grupowania sklasyfikowane jest wiele form działalności, m.in.:
działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania.
To grupowanie obejmuje dostarczanie oraz dokumentację standardowego oprogramowania, bez uwzględniania specyficznych wymagań klienta:
- systemów operacyjnych,
- programów użytkowych i pozostałych;
pozostała działalność wydawnicza.
To grupowanie obejmuje wydawanie, włączając udostępnianie w trybie on-line m.in.:
- katalogów,
- materiałów reklamowych,
- sprzedaż miejsca reklamowego w periodykach drukowanych i elektronicznych.
Oczywiście w grupowaniu pod kodem PKD 58 mieści się o wiele więcej usług, a powyżej zwrócono jedynie uwagę, że usługi wydawnicze pod tym PKD mieszczą bardzo dużo różnego rodzaju usług.
W takim razie pozostaje nam odpowiedzieć na pytanie: czy usługi wydawnicze powinny być oznaczone kodem GTU?
Usługi wydawnicze a kod GTU
W przypadku świadczenia usług wydawniczych firma może również udostępniać powierzchnie reklamowe, a to może być potraktowane jako świadczenie usługi reklamowej (PKWiU 73.1), marketingowej (73.11.12), która z kolei podlega pod oznaczenie GTU_12 jako świadczenie usług niematerialnych. Jest to przekazywanie treści marketingowych i reklamowych do potencjalnego odbiorcy tych usług za pomocą kanału dystrybucyjnego. Jednakże sprzedaż miejsca reklamowego w książkach i gazetach została sklasyfikowana pod kodami PKWiU 2015 n.p.: 58.11.41; 58.14.3; 58.19, a takie kody nie znalazły się w grupowaniu GTU_12.
Oczywiście nie znajdziemy w przepisach informacji wprost odnoszących się do tego zagadnienia, ale należy domniemywać, że w nowym JPK_V7 takie usługi nie powinny być oznaczane kodem GTU_12.
Jak widzimy właściwe przyporządkowania oznaczenia GTU wiąże się z szerokim spojrzeniem i głębszą analizą. Na tym etapie trudno też przewidzieć, w jaki sposób organy podatkowe będą podchodziły do klasyfikowania GTU w przypadku tego typu czynności. Pozostaje nam czekać i jak zwykle na bieżąco wszystko monitorować i przekazywać posiadane informacje.