KIS wydała komunikat w którym odniosła się do mocy prawnej zaświadczeń pobieranych elektronicznie za pomocą portalu e-US. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się szczegółów.
Od jakiegoś czasu można pobrać elektronicznie zaświadczenia wystawione przez e-US. Zaświadczenia mają formę cyfrową, czyli są plikami. Niedawno KIS wydała oficjalny komunikat, który potwierdził, że zaświadczenia elektroniczne mają taką samą moc prawną jak papierowe. Nie są znane przyczyny ogłoszenia obwieszczenia. Można się tylko domyślić, że do KIS docierały sygnały o tym, że podatnicy nie korzystają z elektronicznej metody pobierania zaświadczeń w obawie, że tego rodzaju dokumenty są nieważne i instytucje nie będą ich akceptować.
To, jakie zaświadczenia można pobrać elektronicznie z e-US reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 listopada 2022 r. w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego (§ 5 pkt 1). Zgodnie z przepisem, urzędy wydają elektronicznie zaświadczenia o:
Zaświadczenia wydawane przez e-US nie podlegają opłacie skarbowej.
Dokumenty są generowane automatycznie, dlatego czas wydania zaświadczenia wynosi z reguły do kilku minut od wysłania wniosku.
Zaświadczenia potrzebne są przedsiębiorcom i pracownikom w wielu sytuacjach: w banku przy składaniu wniosku o kredyt, jako element dokumentacji przetargowej, do urzędu pracy w związku z zatrudnieniem pracownika, na uczelnie, do instytucji pomocowych. Takich przykładów można wymienić wiele, a US nie może odmówić wydania zaświadczenia przy prawidłowo złożonym wniosku, niezależnie od celu, w którym pobierany jest dokument.
Osoba, która otrzyma zaświadczenie w formie elektronicznej, powinna zachować formę cyfrową dokumentu i się nią posługiwać. Nie należy drukować, robić zrzutów ekranu (print screenów) z widoku dokumentu itp. Można pobrać plik i przekazać go do instytucji:
Pobrany elektronicznie plik z zaświadczeniem ma taką samą moc prawną, jak dokument papierowy wydany przez Urząd Skarbowy i powinien być respektowany we wszystkich instytucjach. Potwierdza to komunikat Krajowej Informacji Skarbowej.
Zaświadczenia są podpisane kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną Szefa KAS lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego. Pracownik instytucji oraz każda zainteresowana osoba może potwierdzić autentyczność podpisu pod linkiem: https://puesc.gov.pl/wer/.
Możliwość elektronicznego uzyskania zaświadczeń to wygoda, oszczędność pieniędzy i czasu. Dokumenty są wydawane bezpłatnie w kilka chwil od złożenia wniosku (7 dni w tygodniu i 24 h na dobę). Forma cyfrowa pozwala je mieć zawsze przy sobie (ściągnięte na e-mail, zapisane na pendrive itp.) w czasie załatwiania sprawy w kilku urzędach i okazywać zawsze, kiedy jest to konieczne.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Czy zaświadczenie wydane w e-Urzędzie Skarbowym ma moc prawną?
W jaki sposób można uzyskać zaświadczenie wydane w e-Urzędzie Skarbowym?