Często wykorzystywaną przez analityków metodą badania potencjału inwestycyjnego spółek jest analiza fundamentalna. Wbrew pozorom, nie jest to skomplikowane narzędzie, które może posłużyć każdemu do oceny wartości danego przedsiębiorstwa.
W tym artykule dowiesz się, jak przeprowadzić analizę fundamentalną spółki i jakie wskaźniki pozwalają na określenie jej sytuacji finansowej!
Analiza fundamentalna polega na zbadaniu rzeczywistej wartości oraz potencjału inwestycyjnego papierów wartościowych danej spółki. W tym celu brane są pod uwagę:
Aby móc uzyskać pełny obraz, jak radzi sobie dana firma należy wziąć pod uwagę ilościowy i jakościowy aspekt analizy fundamentalnej. Dane ilościowe będą odnosić się głównie do wskaźników finansowych, z kolei jakościowe dotyczą np. wybranego modelu biznesowego, strategii zarządzania, kultury organizacyjnej itp.
Wyróżniamy także dwa możliwe podejścia do tego badania – odgórne (czyli scharakteryzowanie najpierw czynników makroekonomicznych, aby następnie zawężać obszar analizy aż do wewnętrznych procedur zachodzących w firmie) i oddolne (będące dokładną odwrotnością wcześniej wspomnianego).
Zacznij od podstawowych czynności jak prześledzenie strony internetowej firmy, jej misji, wartości, celów. Jakie produkty lub usługi oferują? Kto jest jej właścicielem, kto wchodzi w skład kadry zarządzającej? Jeśli to możliwe, znajdź również opinie byłych i obecnych klientów. Możesz spróbować zwrócić się do kontrahentów, partnerów biznesowych danego podmiotu i zapytać jak przebiegała współpraca.
Spółki mają obowiązek publikacji swoich sprawozdań finansowych. To bardzo istotny zbiór informacji, do którego prześledzenia warto podejść poważnie. Albowiem przedstawione dane obrazują sytuację firmy i jej potencjał wzrostu. Zwróć uwagę m.in. na bilans, przepływy pieniężne, rachunek zysków i strat, wielkość sprzedaży.
Poza dokumentacją finansową możesz także sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo nie figuruje w rejestrze długów. Możesz to sprawdzić, zwracając się do Biura Informacji Gospodarczej.
Sprawdź, jaki jest popyt na oferowane usługi, produkty danej firmy. Jeżeli sektor, w którym działa firma ma niski potencjał rozwoju, prawdopodobnie inwestycja nie będzie opłacalna. Myśl perspektywicznie i długoterminowo. Warto również zwracać uwagę na bariery wejścia do branży. Jeśli są wysokie, to konkurencja będzie tam znacznie mniejsza, więc firmie łatwiej będzie osiągnąć przewagę na rynku.
Na jakie wskaźniki i dane w szczególności powinieneś/-aś zwrócić uwagę przed zainwestowaniem w papiery wartościowe spółki? Są to m.in.:
Określenie wartości akcji i opłacalności inwestycji w daną spółkę muszą być poprzedzone dokładnym rozeznaniem na rynku. Bagatelizowanie tych aspektów i podejmowanie pochopnych decyzji może prowadzić do dużych strat finansowych w przypadku np. Ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa. Dlatego też, przed zainwestowaniem jakiegokolwiek kapitału warto dokładnie przeanalizować sytuację wewnętrzną i zewnętrzną firmy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.