Patent i jego uzyskanie dają uprawnionemu (twórcy) danego wynalazku prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku, a przede wszystkim na jego komercyjne wykorzystanie.
Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.
Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej w przepisie art. 6 ust. 1 stanowi, że na warunkach określonych w ustawie udzielane są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.
Komentowany przepis wymienia prawa własności przemysłowej udzielane przez właściwy Urząd Patentowy na ustawowych warunkach określonych w tej ustawie. Wśród tych prawa należy wymienić:
Zgodnie z przepisem art. 63 Prawa własności przemysłowej:
Warto również zapamiętać, że patent na wynalazek dotyczący sposobu wytwarzania obejmuje także wytwory uzyskane bezpośrednio tym sposobem [por. art. 64 ust. 1]. Patent na wynalazek, dotyczący użycia substancji stanowiącej część stanu techniki do uzyskania wytworu mającego nowe zastosowanie, obejmuje także wytwory specjalnie przygotowane zgodnie z wynalazkiem do takiego zastosowania [por. art. 65].
Tym samym patent na wynalazek (i odpowiednio prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego) jest prawem formalnym do wyłącznego korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego poprzez dokonanie formalnego zgłoszenia i udzielenia przez Urząd Patentowy tego prawa.
Z kolei w literaturze wskazuje się, że:
Prowadzisz firmę i chcesz zainwestować w nowe technologie? W tym artykule przeczytasz, co dzięki temu możesz zyskać po wprowadzeniu Polskiego Ładu.
Aby uzyskać patent na dany wynalazek należy dokonać stosownego zgłoszenia. Zgodnie z przepisem art. 31 ust. 1 Prawa własności intelektualnej zgłoszenie wynalazku w celu uzyskania patentu powinno obejmować:
Dodatkowo:
Jeśli Urząd Patentowy uzna, że zgłoszenie nie zawiera wszystkich części, to wzywa do uzupełnienia braków formalnych. Zgłoszenie uważa się za dokonane w dniu wpłynięcia do Urzędu Patentowego ostatniego brakującego dokumentu.
Z kolei przepis art. 10 Prawa własności przemysłowej reguluje kwestie związaną z warunkami wydania decyzji o udzieleniu patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Z przepisu wynika również, że patent na wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy oraz prawo z rejestracji wzoru przemysłowego powstaje konstytutywnie na podstawie decyzji administracyjnej.
Warunki o udzieleniu patentu obejmują następujące kwestie:
Urząd Patentowy jest zobowiązany do sprawdzenia – w zakresie wynikającym z obowiązujących przepisów – spełnienia tych warunków przez zgłoszony wynalazek. Sprawdzenie to następuje w ramach postępowania w sprawie uzyskania patentu, uregulowanego w przepisach ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tj. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.) oraz przepisach wykonawczych [por. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lutego 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 2338/08].
Co więcej, do czasu opisania wynalazku oraz sformułowania zakresu cech technicznych, konstytuujących wynalazek, nie jest możliwe określenie jego przedmiotu. Zgodnie z art. 37 ust. 1 Prawa własności przemysłowej, do czasu wydania decyzji w sprawie udzielenia patentu, zgłaszający może wprowadzać uzupełnienia i poprawki do zgłoszenia, które nie mogą jednakże wykraczać poza to, co zostało ujawnione jako przedmiot rozwiązania, w opisie wynalazku, w dniu dokonania zgłoszenia. Brak zawarcia zastrzeżeń patentowych, określających zakres (przedmiotowy) ochrony wynalazku, uniemożliwia wprowadzenie uzupełnień i poprawek do zgłoszenia [por. art. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 grudnia 2004 r., sygn. akt VI SA/Wa 43/04].
Należy również pamiętać, że prawo do uzyskania patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Natomiast umowa o przeniesienie prawa wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej [por. art. 12 Prawa własności przemysłowej].
W myśl art. 13 ust. 2, 3 i 5 Prawa własności przemysłowej, zgłoszenie uważa się za dokonane w dniu, w którym wpłynęło ono do Urzędu Patentowego RP z zachowaniem formy pisemnej również za pomocą telefaksu lub w postaci elektronicznej. W przypadku przesłania zgłoszenia telefaksem oryginał zgłoszenia powinien wpłynąć do organu w terminie 30 dni od daty nadania zgłoszenia telefaksem. Termin ten nie podlega przywróceniu. Jeżeli oryginał zostanie dostarczony po terminie, za datę zgłoszenia uznaje się dzień, w którym został on dostarczony. W takim przypadku zgłoszenie przesłane telefaksem uznaje się za niebyłe [tak Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 2566/19].
W literaturze przedmiotu wskazuje się, że:
Przepisy Prawa własności przemysłowej, w szczególności art. 66, wprost stanowi, że uprawniony z patentu może zakazać osobie trzeciej, niemającej jego zgody, korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy polegający na:
Jednocześnie uprawniony z patentu może w drodze umowy udzielić innej osobie upoważnienia (licencji) do korzystania z jego wynalazku (umowa licencyjna) [por. art. 66 ust. 2]. Uprawniony z patentu lub z licencji nie może nadużywać swego prawa, w szczególności przez uniemożliwianie korzystania z wynalazku przez osobę trzecią, jeżeli jest ono konieczne do zaspokojenia potrzeb rynku krajowego, a zwłaszcza gdy wymaga tego interes publiczny, a wyrób jest dostępny społeczeństwu w niedostatecznej ilości lub jakości albo po nadmiernie wysokich cenach [por. art. 68 ust. 1].
Więcej na temat umowa licencyjnej przeczytasz tutaj.
Wyłączność korzystania z wynalazku jest źródłem uprawnień zakazowych, a tzw. negatywny zakres patentu jest określony w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1410 ze zm.). Wszystkie czynności wymienione w tym przepisie stanowią akty korzystania z wynalazku i są objęte monopolem patentowym uprawnionego. Konsekwentnie uprawniony z patentu może skutecznie zakazać osobom trzecim korzystania z patentu we wszystkich wymienionych formach, a dla stwierdzenia naruszenia patentu konieczne jest ustalenie, że osoba nieuprawniona zrealizowała w sposób zarobkowy lub zawodowy którąś z wymienionych postaci korzystania z wynalazku [tak postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 28 października 2016 r., sygn. akt I CZ 66/16].
Przedmiotem patentu może być zarówno wynalazek, który jest produktem, jak i wynalazek, który jest pewnym sposobem. O tym, czy w konkretnym wypadku mamy do czynienia z patentem na produkt, czy z patentem na sposób, rozstrzyga treść zastrzeżeń patentowych.
Zgodnie z przepisem art. 24 Prawa własności przemysłowej Patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki – na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.
Z kolei przepis art. 25 Prawa własności przemysłowej stanowi, że:
Patentów nie udziela się na:
Korzystasz z ulgi na działalność badawczo-rozwojową? Tutaj sprawdzisz, jakie nowe możliwości daje Polski Ład.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 czerwca 2021 r., sygn. akt II GSK 1264/18
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 527/17
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 stycznia 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 1646/17
Niewątpliwie patent to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas na określonym terytorium. Aby prawo to mogło uprawnionemu przysługiwać należy dokonać zgłoszenia zgodnie z wytycznymi wynikającymi z przepisów Prawa własności przemysłowej. Należy jednak pamiętać, iż aby uzyskać patent na wynalazek musi zostać spełniona przesłanka nowości wynalazku, co oznacza, iż musi być całkowicie nowy (nigdy dotąd nieprzedstawiony), a także mieć charakter praktyczny i wynalazczy. Przepisy Prawa własności przemysłowej stanowią również, że uprawniony z patentu może uzyskać patent na ulepszenie lub uzupełnienie wynalazku, które posiada cechy wynalazku, a nie może być stosowane samoistnie (patent dodatkowy). Można również uzyskać patent dodatkowy do już uzyskanego patentu dodatkowego. Tym samym istnieje możliwość uzyskania dodatkowego patentu.
Jeśli chcesz więcej przeczytać na temat znaków towarowych, to przejdź tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.