Program „Doktorat wdrożeniowy” stanowi alternatywną drogę do uzyskania stopnia doktora. Program ten jest dedykowany osobom, które chcą uczestniczyć na tradycyjne studia doktoranckie oraz skorzystać z tego programu. W Polsce program ten został pierwszy raz w prowadzony w 2017 roku i w maju każdego roku uruchamiany jest nabór.
Więcej na temat programu „Doktorat wdrożeniowy”, przeczytasz poniżej.
Jak wskazuje się na stronie rządowej Przedmiotem programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami, której efektem będzie wdrażanie w tych podmiotach wyników prowadzonej przez doktorantów działalności naukowej.
Kto jest uprawniony do udziału w programie?
Do udziału w programie są uprawnione podmioty prowadzące szkoły doktorskie, tj.:
Program „Doktorant wdrożeniowy” składa się trzech modułów:
W przepisie art. 209 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o szkolnictwie wyższym i nauce uregulowana jest kwestia związana ze stypendium doktoranckim, wobec tego wskazać należy, że:
Co więcej roczna kwota dofinansowania, stanowi 15% iloczynu liczby 12, kwoty 3 450,00 zł zwiększonej o koszty ubezpieczenia społecznego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 7b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i współczynnika kosztochłonności prowadzenia działalności naukowej w dyscyplinie naukowej albo artystycznej, w której doktorant przygotowuje rozprawę doktorską, określonego w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 stycznia 2019 r. w sprawie współczynników kosztochłonności (Dz. U. poz. 202, z późn. zm.).
Wśród korzyści z udziału w programie dla przedsiębiorstwa należy wskazać przede wszystkim szansę na zatrudnienie najlepszego specjalisty z danej branży, co zapewni przewagę biznesową na rynku.
Na stronie rządowej wskazano, że Zagraniczne ewaluacje efektów tego programu udowadniają, że przedsiębiorstwa, które uczestniczyły w programie, wykazują wyższą aktywność patentową i szybciej zwiększają zatrudnienie w porównaniu z podobnymi przedsiębiorstwami, które do programu nie przystąpiły. Takie dane płyną np. z Danii. Przedsiębiorcy nawiązują relację z uczelnią lub instytutem w celu prowadzenia prac B+R. Mogą też odliczyć od podstawy opodatkowania 100% kosztów osobowych związanych z zatrudnieniem.
Wśród korzyści z udziału w programie dla pracownika-doktoranta należy wskazać:
Wśród korzyści z udziału w programie dla uczelni należy wskazać przede wszystkim uzyskiwanie ryczałtowego dofinansowania kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej. Co oznacza, że jeśli doktorant będzie chciał korzystać przykładowo ze sprzętu laboratoryjnego do swojej pracy dla firmy, uczelnia dostanie za to od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodatkowe fundusze.
Wnioskodawcami w programie mogą być uczelnie akademickie lub instytuty prowadzące szkołę doktorską (instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe działające w Polsce).
Osobą zgłoszoną do udziału w programie może być osoba z tytułem zawodowym magistra lub równorzędnym, przyjęta do szkoły doktorskiej. Kolejnym warunkiem jest konieczność zatrudnienia kandydata w pełnym wymiarze czasu pracy przez przedsiębiorcę.
Czy wiesz, że w kontekście komercjalizacji badań naukowych, w szczególności tych wypracowanych przez uczelnie wyższe, pojawia się pojęcie spółek typu spin-off i spin-out. Jeśli chcesz wiedzieć co się kryje pod pojęciem przedsiębiorstw spin off i spin out, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.