|
|
3 minut czytania

Czym jest pułapka średniego dochodu?

Z raportów ekonomicznych jasno wynika, iż reformy systemów gospodarczych, które zaszły w krajach skrajnego ubóstwa pozwoliły na zmniejszenie przepaści pomiędzy państwami lepiej rozwiniętymi. Pojawia się jednak innym problem, określany pułapką średniego dochodu, który spowalnia, a niekiedy uniemożliwia dalszy wzrost tych krajów. Co to takiego i jakie są jego przyczyny? O tym w artykule!

pułapka średniego dochodu

Czym jest pułapka średniego dochodu?

Pojęcie pułapki średniego dochodu (rozwoju) opisuje sytuację, w której wybrany kraj przeszedł znaczący postęp i wzrost gospodarczy, jednakże ma problem z osiągnięciem statusu kraju w pełni rozwiniętego. Jest to zauważalne, zwłaszcza gdy klasa średnia pomimo rozwoju, nie jest w stanie osiągnąć wyższych dochodów.

Przyczyny pułapki średniego dochodu

Do przyczyn wystąpienia pułapki średniego rozwoju najczęściej zalicza się:

  • Niechęć określonych grup w państwie do wprowadzania przemian politycznych i ekonomicznych – zarówno osób u władzy (np. polityków), jak i obywateli kraju;
  • Obszar badań i rozwoju jest niedofinansowany lub korzysta z przestarzałych technologii;
  • Spadek przyrostu naturalnego (stosunku liczby urodzeń do liczby zgonów);
  • Coraz mniej osób jest aktywnych zawodowo (np. przez starzenie się społeczeństwa);
  • Wystąpienie baniek spekulacyjnych na rynku;
  • W opisywanych krajach często spotykane są przypadki przestępstw korupcyjnych w polityce lub transakcjach handlowych, co również negatywnie wpływa na wzrost gospodarczy;
  • Rozwój poszczególnych obszarów jest nierównomierny (np. koncentracja tylko na jednym regionie);
  • Wysokie koszty zachodzących przemian w kraju kreuje dodatkowe bariery.

Wskaźnik pułapki średniego dochodu

Wskaźnikiem gospodarczym, dzięki któremu można określić, które kraje znalazły się w pułapce średniego dochodu, jest wartość dochodu narodowego brutto na mieszkańca (DNB per capita). Stanowi on sumę dochodów z czynników produkcji otrzymanych przez obywateli wybranego kraju.

Zgodnie z wytycznymi Grupy Banku Światowego na lata 2022 – 2023 przyjmuje się następująco:

  • Gospodarka o niskim dochodzie – dochód na mieszkańca do 1 085 USD w 2021 roku;
  • Gospodarka o niższym średnim dochodzie – dochód na mieszkańca między 1 088 USD a 4 255 USD w 2021 roku;
  • Gospodarka o wyższym średnim dochodzie – dochód na mieszkańca między 4256 USD a 13 205 USD w 2021 roku;
  • Gospodarka o wysokim dochodzie – dochód na mieszkańca wynosi 12 206 USD i powyżej.

Osiągnięcie wartości poniżej przedziału o wysokim DNB wskazują na państwo, borykające się z pułapką średniego rozwoju. Zgodnie z tym założeniem, do tej grupy należą m.in.:

Jak uniknąć pułapki średniego rozwoju?

Sposobem na utrzymanie tendencji wzrostowej dochodów per capita oraz rozwoju gospodarczego jest na ogół zachowanie równowagi pomiędzy popytem a podażą. W zależności, o jakim kraju jest mowa, mogą panować w nim specyficzne warunki polityczne, społeczne, ekonomiczne, kulturowe itd., dlatego niemożliwe jest opracowanie uniwersalnej strategii. Można jednak wyróżnić kilka działań, które mogą okazać się skuteczne i są to:

  • Rozwijanie gospodarki opartej na wiedzy
  • Uproszczenie biurokracji, co wpłynie na sprawność działania powstających przedsiębiorstw;
  • Rozwijanie infrastruktury technicznej, społecznej, telekomunikacyjnej i transportowej;
  • Ułatwianie dostępu do wiedzy, innowacyjności, technologii dla obywateli;
  • Należy opracować szczegółową strategię i plan działania, w jaki sposób osiągnąć status kraju o wysokich dochodach;
  • Skupienie się na rynku eksportowym i ekspansji handlowej;
  • Inwestycja w edukację, która będzie mieć przełożenie na rozwój innowacyjności;
  • Zmniejszenie ingerencji państwa w procesy gospodarcze;
  • Kształtowanie integracji międzynarodowej z innymi krajami.

Bariery wyjścia z pułapki średniego dochodu

Osiągnięcie miana kraju rozwiniętego nie jest łatwym zadaniem i istnieje wiele czynników, które uniemożliwiają osiągnięcie tego celu. Mogą to być:

  • Brak inwestycji;
  • Brak rozwoju aktywów i budowania majątku;
  • Trudności w oszczędzaniu;
  • Długi konsumenckie – zadłużenia posiadane przez osoby fizyczne w formie kredytów (hipotecznych, studenckich itd.), długów na kartach kredytowych. Uniemożliwiają one zbieranie oszczędności i inwestowanie;
  • Niestabilność polityczna;
  • Spowolnienie tempa wzrostu produktywności gospodarczej;
  • Eskalacja konfliktów społecznych wynikająca z konfliktu interesów poszczególnych grup społecznych;
  • Brak mobilności społecznej – trudności z przemieszczaniem się w hierarchii, zmianą pozycji społecznej.

Podsumowanie

Walka z pułapką średniego dochodu jest kluczowa dla poprawy dobrobytu społeczeństwa danego kraju, więc warto podejmować działania, które pobudzają wzrost i rozwój gospodarczy. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż dosyć często wymaga gruntownych zmian w zakresie modernizacji systemu ekonomicznego i politycznego. Dobrym sposobem jest obserwacja działań innych państw w tym zakresie, ocena ich skuteczności i jeśli to możliwe – wdrożenie ich u siebie.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie