Obowiązek prowadzenia sprawozdań finansowych dotyczy wielu działalności gospodarczych. Jednym z dokumentów, które należy sporządzać, jest rachunek zysków i strat.
Kierownicy poszczególnych jednostek organizacyjnych mogą prezentować go w dwóch dostępnych wariantach – porównawczym i kalkulacyjnym. Czym się charakteryzują te rodzaje zestawień i jakimi zasadami musisz się kierować podczas ich sporządzania? Najważniejszych informacji dowiesz się, z poniższego artykułu!
Rachunek zysków i strat (nazywany też rachunkiem wyników) jest jednym z podstawowych składników sprawozdania finansowego firmy. Ma na celu podsumowanie osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów w danym okresie rozliczeniowym. Są często wykorzystywane do oceny sytuacji finansowej działalności i jej rentowności.
Prowadzenie takiego dokumentu stanowi obowiązek m.in. dla spółek handlowych, spółek jawnych i jednoosobowych działalności gospodarczych, których przychody netto ze sprzedaży wyniosły 1 200 000 euro, filii przedsiębiorstw zagranicznych funkcjonujących na terenie Polski.
Informacje zawarte w rachunku zysków i strat obejmują:
Jakie korzyści płyną ze wglądu w finanse firmy za pomocą rachunku zysków i strat? Należą do nich:
Wyróżniamy dwa sposoby przedstawienia rachunku zysków i strat firmy – wariant porównawczy i wariant kalkulacyjny. Poniżej wyjaśniamy, na czym polegają.
Uwzględnia takie elementy jak:
Wariant porównawczy jest obliczany poprzez odjęcie od przychodów netto ze sprzedaży (pierwsza pozycja) – kosztów działalności operacyjnej (czyli reszty wymienionych powyżej składników).
Taka analiza pozwala na zbadanie udziału poszczególnych kosztów do całości kosztów operacyjnych np. Analiza wydatków na usługi obce, dostarczy informacji, ile firma wydaje na outsourcing.
Porządkuje koszty pod względem miejsca ich powstania, a jego podstawą jest kalkulacyjny układ kosztów, do którego można zaliczyć:
Wynik rachunku zysków i strat oblicza się poprzez porównanie przychodów ze sprzedaży z kosztami wytworzenia, przy tym doliczając wydatki związane ze sprzedażą i zarządem.
Jak łatwo zauważyć, rachunek zysków i strat stanowi obszerne źródło informacji o działalności naszej firmy. W artykule przedstawiliśmy również dwa jego warianty – porównawczy i kalkulacyjny, dzięki którym możliwa jest kompleksowa analiza firmy, jej sytuacji finansowej. Zgodnie z prawem, sporządzenie tego dokumentu jest obowiązkowe, aczkolwiek warto pamiętać, że może być ono także z powodzeniem wykorzystywane do realizacji celów strategicznych i podejmowania decyzji.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!