Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz interesować się tematem inwestowania, czy masz już duże doświadczenie, zawsze musisz liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na co powinieneś/-aś uważać i jak chronić swój kapitał przed stratami finansowymi, przeczytaj ten artykuł!
Ryzyko inwestycyjne odnosi się do prawdopodobieństwa poniesienia strat lub osiągnięcia zysku w wyniku podjętej decyzji inwestycyjnej. Każda inwestycja wiąże się z niepewnością i zwrot z niej uzależniony jest od skali ryzyka, jaki jesteśmy w stanie podjąć. Przykładowo, za najbezpieczniejsze instrumenty finansowe uznaje się obligacje skarbowe, ale jednocześnie zazwyczaj przynoszą one niewielkie korzyści finansowe.
Poniżej przedstawiamy kilka, najważniejszych przykładów ryzyk inwestycyjnych. Co one oznaczają?
Ryzyko finansowe określa prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji, w której przedsiębiorca nie będzie w stanie spłacić swoich kredytów czy innych zobowiązań finansowych. Z kolei ryzyko biznesowe jest silnie skorelowane z tym pierwszym, jednakże dotyczy niemożność osiągnięcia odpowiednich przychodów do realizacji swoich celów strategicznych.
To sytuacja, w której zmiany warunków rynkowych mogą przynieść straty inwestycyjne. Mogą one dotyczyć wahań cenowych, inflacji (obniżeniem realnych zysków i wzrostem kosztów życia), zmian kursów walutowych, ale także nieprzewidziane sytuacje jak konflikty zbrojne czy epidemie.
Można je również łączyć z ryzykiem rynkowy. Odnosi się zwykle do zdarzeń na tle politycznym, ogólnej sytuacji ekonomicznej w danym kraju lub regionie.
Zmiana poziomu stóp procentowych oddziałuje na wartość instrumentów finansowych (np. Rosnące stopy procentowe powodują spadek kursu obligacji).
Wiąże się z brakiem możliwości szybkiego spieniężenia instrumentu finansowego (brak chętnego kupca lub sprzedawcy).
Może doprowadzić do utraty znacznej części lub całego kapitału.
Jeżeli swój kapitał zainwestujesz tylko w jeden instrument finansowy, to narażasz się na stratę całej kwoty.
Nieefektywna strategia jaką kieruje się spółka, której akcje nabyłeś/-aś negatywnie wpływa na ich wartość.
Dotyczy tzw. instrumentów dłużnych (np. obligacje), które polegają na tym, że jedna strona transakcji zobowiązuje się do zwrotu powierzonego kapitału, wypłaty odsetek w wyemitowanym papierze wartościowym.
Obejmuje prawdopodobnie wahania wartości przepływów pieniężnych związanych z wpływami, wypływami i przepływami instrumentów finansowych.
Całkowite wyeliminowanie ryzyka jest raczej mało prawdopodobne, można jedynie je ograniczyć, aby ponieść jak najmniejsze straty finansowe. Co powinieneś/-aś w takim razie zrobić?
Niepewność, z którą musi zmierzyć się każdy uczestnik rynku kapitałowego, jest nieodłącznym elementem inwestowania. Jeden istotny aspekt tej dziedziny dotyczy posiadania wystarczającej wiedzy o możliwych ryzykach inwestycyjnych, aby je skutecznie identyfikować. Z kolei drugim ważnym elementem jest umiejętne zarządzanie swoim majątkiem i podejmowanie trafnych decyzji, które pozwolą Ci pomnożyć swoje zasoby.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.