Niż genueński i intensywne opady doprowadziły w ostatnich dniach do wystąpienia powodzi w niektórych częściach Polski. Powódź przybrała niewyobrażalnie duże rozmiary, siejąc spustoszenie na terenach nią objętych. Wskutek tragedii, jaka odbywa się na terenie Polski, Rada Ministrów podjęła decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, który obowiązuje od dnia 16 września 2024 roku.
O tym, czym jest stan klęski żywiołowej i co on oznacza dla obywatela, przeczytasz w poniższym artykule.
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że stan klęski żywiołowej uregulowany jest zarówno w Konstytucji RP, jak i w ustawie z dnia 18 kwietnia 2002 roku o stanie klęski żywiołowej.
Stan klęski żywiołowej jest jednym ze stanów nadzwyczajnych w Polsce (obok niego wyróżnia się stan wojenny i stan wyjątkowy). Za wprowadzenie stanu wyjątkowego odpowiada Rada Ministrów, która w drodze rozporządzenia podejmuje decyzję o jego obowiązywaniu. Taka właśnie decyzja została podjęta w związku z aktualną sytuacją w Polsce, a mianowicie z wystąpieniem powodzi, i od dnia 16 września 2024 roku obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.
Odpowiadając jednak na pytanie, czym jest stan klęski żywiołowej, wskazać należy, że jest to nic innego jak stan, kiedy występuje klęska żywiołowa albo inna katastrofa naturalna zagrażająca zdrowiu i życiu ludzkiemu, mieniu czy też środowisku. Zatem gdy standardowe procedury do zwalczania klęsk czy katastrof okażą się niewystarczające, to na nie dłużej niż 30 dni (chyba że Sejm zgodzi się wydłużyć termin) ogłasza się właśnie stan klęski żywiołowej.
Ocena czy zachodzi konieczność wprowadzenia stanu klęski żywiołowej oraz ewentualna decyzja o jego wprowadzeniu należy do Rady Ministrów, która weryfikuje, czy zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego, mienia oraz środowiska przybiera na tyle duży rozmiar, żeby stan klęski wprowadzić. W przypadku uznania, iż żywioł w znacznym stopniu zagraża powyższym przypadkom, to Rada Ministrów wydaje stosowne rozporządzenie.
W czasie trwania stanu klęski żywiołowej realizowane są następujące działania:
Przede wszystkim zadaniem władz publicznych jest podejmowanie wszelkich działań mających na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego, a także ochronę mienia i środowiska (czyli tego, co jest zagrożone potęgą żywiołu). Dlatego w czasie obowiązującego stanu klęski mogą zostać wprowadzone różne środki zapobiegawcze i zwalczające żywioł, nawet te, które ograniczą prawa i wolność człowieka i obywatela. Jednakże istotne jest respektowanie przez władze zasad takich jak zasada poszanowania godności człowieka, zasada humanitarnego traktowania, obowiązek ochrony życia i zdrowia ludzkiego czy prawo do obywatelstwa.
WAŻNE – wszelkie środki podejmowanie przez władze publiczne, które ograniczą prawa i wolność człowieka muszą, być podejmowane w związku z istniejącym stanem klęski żywiołowej, w innym przypadku działania te będą nielegalne. Przykładowo jeśli ograniczone zostanie prawo własności, np. władze postanowią zarekwirować tymczasowo auto należące do obywatela terenu, na którym jest stan klęski żywiołowej, aby wykorzystać go do walki z żywiołem i przewozu poszkodowanych ludzi i zwierząt, to będziemy mieli do czynienia z legalnym ograniczeniem prawa własności. Jeśli jednak auto to zostanie wykorzystane w innym celu, całkowicie niezwiązanym z szerzeniem pomocy, to działanie to należy wówczas uznać jako niezgodne z prawem.
Warto również zapamiętać, że podmiotami kierującymi działaniami prowadzonymi w celu zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia są:
Ograniczenia dla obywatela
Obywatele muszą mieć na uwadze fakt, że w związku z ochroną ich życia i zdrowia, władze mają możliwość ograniczenia ich praw i wolności człowieka i obywatela.
Katalog ograniczeń został uregulowany w przepisie art. 21 ustawy o klęsce żywiołowej i wśród nich należy wyróżnić:
Istnieje również możliwość zobowiązania obywateli do świadczenia działań w sposób osobisty lub rzeczowy, tj.:
Nie można również zapominać o pracownikach i pracodawcach, ponieważ ich pozycja w związku z wystąpieniem klęski żywiołowej również jest zagrożona. Zatem warto pamiętać, że pracodawca, u którego został wydany nakaz prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju, ma obowiązek względem pracownika do:
Wyżej wymieniliśmy najważniejsze ograniczenia dla obywatela oraz przedstawiliśmy charakterystykę stany klęski żywiołowej. Poniżej odniesiemy się stricte do wydanego w dniu 16 września 2024 r. rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.
Należy zapamiętać, że od dnia 16 września 2024 roku:
1. Wprowadzono na okres 30 dni na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego stan klęski żywiołowej;
2. Celem wprowadzenia stanu klęski żywiołowej jest zapobieganie skutkom powodzi oraz usunięcie tychże skutków;
3. Stan klęski żywiołowej w województwie dolnośląskim obejmuje:
4. Stan klęski żywiołowej w województwie opolskim obejmuje:
5. Stan klęski żywiołowej w województwie śląskim obejmuje:
6. Dopuszcza się ograniczenie następujących wolności i praw człowieka i obywatela:
Stan klęski wyjątkowej to szczególny i nadzwyczajny stan, który ma na celu walkę nie tylko walkę z żywiołem i przeciwdziałanie skutkom przez niego wyrządzonym, ale również ochronę życia i zdrowia ludzkiego. Powódź, która wystąpiła na części aż trzech województw, zbiera potężne żniwa, a straty szacowane są już w miliardach złotych.
Pozostając w temacie bezpieczeństwa, pamiętaj jednak, że w razie wystąpienia niebezpieczeństwa możesz zadzwonić pod każdy z poniższych telefonów alarmowych:
Jeśli natomiast chcesz zaangażować się w pomoc poszkodowanym, możesz wesprzeć organizacje pozarządowe. Poniżej znajdziesz listę aktualnych zbiórek:
strona internetowa:http://www.pah.org.pl
numer konta bankowego: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 tytułem POWÓDŹ – POMAGAM
przelew BLIK na numer telefonu: 453 021 973 tytułem SOS POWÓDŹ
CARITAS POLSKA
strona internetowa: www.caritas.pl
numer konta bankowego: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 tytułem POWODZ
przelew BLIK na numer telefonu: 668 070 000 tytułem POWODZ
POLSKI CZERWONY KRZYŻ
strona internetowa: www.pck.pl
numer konta bankowego: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 tytułem NA RATUNEK POWÓDŹ
przelew BLIK na numer telefonu: 794 332 211 tytułem NA RATUNEK POWÓDŹ
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY (WOŚP)
strona internetowa: www.wosp.org.pl/pomagamy/powodz
link do zbiórki (eSkarbonka): https://powodz-eskarbonka.wosp.org.pl/
numer konta bankowego: 12 1140 1010 0000 5244 4400 1043 tytułem POWÓDŹ
WARSZAWSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY NA RZECZ SZPITALA POWIATOWEGO W NYSIE
strona internetowa: www.wum.edu.pl/node/18624
numer konta bankowego: 77 1160 2202 0000 0003 2540 7549 tytułem WUM DLA SZPITALA POWIATOWEGO W NYSIE
RATUJEMY ZWIERZAKI
strona internetowa: www.ratujemyzwierzaki.pl
link do zbiórki: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/powodz-zwierzeta
DOLNOŚLĄSKI INSPEKTORAT OCHRONY ZWIERZĄT (DIOZ)
strona internetowa: www.dioz.pl
link do zbiórki: https://pomagam.pl/powodz-2024
numer konta bankowego: 1140 2004 0000 3802 7654 3761 tytułem POWÓDŹ
przelew BLIK na numer telefonu: 690 104 520 tytułem POWÓDŹ
FUNDACJA SIEPOMAGA (zawiera wiele zbiórek)
strona internetowa: www.siepomaga.pl/powodzie
ZRZUTKA.PL (zawiera wiele zbiórek)
strona internetowa: www.zrzutka.pl
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!