Ulga mieszkaniowa jest rodzajem ulgi podatkowej, która oznacza nic innego jak pomniejszenie podstawy opodatkowania, kwoty podatku lub stawki podatkowej. Natomiast ulga mieszkaniowa w prawie podatkowym nieco różni się od tej wynikającej ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn. Dlaczego? Przede wszystkim ulga z wariantu drugiego przysługuje z mocy prawa i jej celem jest zasadniczo zwolnienie z obciążenia podatkiem od spadków i darowizn oraz zapewnienie możliwości posiadania własnego mieszkania. O tym kto i kiedy może z tej ulgi skorzystać dowiesz się z poniższego artykułu
W przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie:
– nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.
Tym samym ulga mieszkaniowa przysługuje w przypadku nabycia:
WAŻNE – nabycie budynku niemieszkalnego lub lokalu użytkowego oraz gruntu nie są objęte ulgą mieszkaniową.
Aby móc skorzystać z ulgi mieszkaniowej należy spełnić następujące warunki dotyczące:
Z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać osoby, które spełniają następujące warunki:
Możliwość skorzystania z ulgi zależy też od grupy podatkowej, do której należy podatnik (nabywca):
I grupa podatkowa – najbliższa rodzina, tj.:
II grupa podatkowa – dalsza rodzina, tj.:
III grupa podatkowa – reszta rodziny i osoby spoza niej.
WAŻNE – za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów). Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m – powierzchnię tę pomija się.
Pożyczyłeś pieniądze od członka rodziny i zastanawiasz się jakie niesie to za sobą skutki podatkowe oraz jakie czynności formalne powinieneś wykonać? Jeśli tak, to przejdź do tego artykułu.
Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego:
Warunek ten uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal mieszkalny (udział w budynku lub lokalu) albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (udział w takim prawie) został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania, ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego (udziału w budynku lub lokalu), albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), albo budowę innego budynku lub lokalu nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia.
Pamiętać należy, że jeśli podatnik spełnia warunki do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, to zamiar skorzystania z tejże ulgi należy zgłosić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Taką informację składa się na formularzu zeznaniu SD-3 w polu: uwagi.
Natomiast jeśli nabywasz budynek, lokal lub spółdzielcze prawa w formie aktu notarialnego, to zamiar skorzystania z ulgi należy zgłosić notariuszowi sporządzającemu akt notarialny.
Aby móc skorzystać z ulgi mieszkaniowej należy spełnić następujące warunki, tj.:
Ulga ta przysługuje po spełnieniu wszystkich powyższych warunków, a niespełnienie chociażby jednego warunku uniemożliwia skorzystanie z ulgi mieszkaniowej.
Chcesz wiedzieć czym jest darowizna i jakie elementy powinna zawierać jej umowa ? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.