Umowne prawo pierwokupu zostało uregulowane z ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, może ono obejmować w swym przedmiocie ruchomości jak i nieruchomości.
Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.
Przepis art. 596 Kodeksu cywilnego stanowi, że Jeżeli ustawa lub czynność prawna zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej (prawo pierwokupu), stosuje się w braku przepisów szczególnych przepisy niniejszego rozdziału.
Z kolei zgodnie z przepisem art. 597 Kodeksu cywilnego:
Z powyższych przepisów wprost wynika, że prawo pierwokupu stanowi zastrzeżone uprawnionemu pierwszeństwo (nabywcy) przy kupnie oznaczonej rzeczy, w razie gdyby ta rzecz była komukolwiek innemu sprzedawana. Przedmiot umowy może zostać sprzedany osobie trzeciej wyłącznie pod warunkiem, że uprawniony (nabywca) do pierwokupu nie wykona swojego prawa uregulowanego umową warunkową.
Prawo pierwokupu może być zrealizowane wyłącznie w przypadku sprzedaży rzeczy przez właściciela rzeczy obciążonej. Uprawnionemu nie przysługuje żadne roszczenie, które mogłoby doprowadzić do wykonania prawa pierwokupu z jego inicjatywy. Przedmiotem prawa pierwokupu mogą być zarówno rzeczy ruchome, oznaczone co najmniej rodzajowo jak i nieruchomości. prawo pierwokupu nie jest ograniczone żadnym terminem, w którym prawo to miałoby być wykonane.
Przepis art. 597 Kodeksu cywilnego nakłada na strony umowy sprzedaży obowiązek zastrzeżenia w jej treści warunku, zgodnie z treścią którego osoba trzecia może nabyć rzecz jedynie wtedy, gdy uprawniony do pierwokupu nie wykona przysługującego mu prawa. Zastrzeżony w umowie warunek może mieć charakter:
Prawo pierwokupu może być wpisane do księgi wieczystej na podstawie art. 16 ustawy o księgach wieczystych, jeśli prawo pierwokupu dotyczy nieruchomości, udziału w nieruchomości, użytkowania wieczystego i udziału w tym prawie oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. akt I AGa 228/18
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. akt I AGa 141/18
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 sierpnia 2008 r., sygn. akt II CSK 116/08
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. III CSK 181/07
Zgodnie z przepisem art. 599 § 1 Kodeksu cywilnego Jeżeli zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu sprzedał rzecz osobie trzeciej bezwarunkowo albo jeżeli nie zawiadomił uprawnionego o sprzedaży lub podał mu do wiadomości istotne postanowienia umowy sprzedaży niezgodnie z rzeczywistością, ponosi on odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę.
W powyższej regulacji ustawodawca wymienił sytuacje, które sprowadzają się do uniemożliwienia uprawnionemu skorzystania z prawa pierwokupu, tj.:
Wystąpienie którejkolwiek z okoliczności opisanych powyżej rodzi po stronie uprawnionego roszczenie o odszkodowanie na zasadach ogólnych. W piśmiennictwie ugruntowany jest pogląd, że Nie można wykluczyć, że w niektórych sytuacjach roszczenie o odszkodowanie może być kierowane nie tylko przeciwko zobowiązanemu, lecz również przeciwko osobie trzeciej nabywającej przedmiot prawa pierwokupu, jeżeli osoba taka działała z zamiarem pokrzywdzenia uprawnionego do pierwokupu. Wówczas podstawę roszczenia przeciwko osobie trzeciej stanowi art. 415 Kodeksu cywilnego [tak A. Kozioł [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom IV. Zobowiązania. Część szczególna (art. 535-764(9)), red. M. Fras, M. Habdas, WKP 2018, art. 599].
Uprawniony może zrzec się prawo w drodze jednostronnej czynności prawnej poprzez złożenie oświadczenia woli o zrzeczeniu się prawa pierwokupu. Uprawniony może zrzec się nie tylko prawa istniejącego, ale i prawa przyszłego, wobec czego – z teoretycznego punktu widzenia – nie można wykluczyć wyjątkowych sytuacji, w których zrzeczenie się prawa pierwokupu przed ustaleniem przez zobowiązanego ceny sprzedaży w umowie warunkowej zawartej z osobą trzecią okaże się skuteczne [tak Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 listopada 2003 r., sygn. akt V CK 53/03].
Należy pamiętać, że prawo pierwokupu jest niezbywalne i co do zasady niepodzielne, chyba że przepisy szczególne zezwalają na częściowe wykonanie tego prawa.
Sprzedajesz działki? W tym artykule sprawdzisz, kiedy sprzedaż działek powinna być już dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zastrzeżenie prawa pierwokupu powoduje skutek w takiej postaci, że rzecz, której to prawo dotyczy, może zostać sprzedana pod warunkiem nieskorzystania przez uprawnionego (nabywcy) do pierwokupu ze swojego prawa.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!