Blog ifirma.pl

Czym jest urlop bezpłatny? Wzory pism do pobrania!

|
|
4 minut czytania
Gdy mówimy o urlopie, to zasadniczo mamy na myśli urlop wypoczynkowy albo rodzicielski. Urlopów pracowniczych jest jednak znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Wśród rodzajów urlopów należy wyróżnić urlop bezpłatny, który udzielany jest na pisemny wniosek pracownika i który stanowi przerwę w realizacji obowiązków i praw pracowniczych u danego pracodawcy. O zasadach jego udzielenia przeczytasz w poniższym artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zasady udzielenia urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny został uregulowany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, a w szczególności w przepisie art. 174 i art. 174(1).

Urlop bezpłatny:
  • udzielany jest na pisemny wniosek pracownika;
  • może, ale nie musi być uwzględniony przez pracodawcę;
  • nie może być udzielony przez pracodawcę na inny okres niż ten określony we wniosku pracownika bez uprzedniego uzgodnienia tego z pracownikiem (przykładowo, jeśli pracownik zawnioskuje o 3 dni urlopu bezpłatnego, to pracodawca nie może udzielić mu 2 dni albo 10 dni bez uprzedniej konsultacji tego z pracownikiem);
  • jeśli jest udzielany na okres dłuższy niż 3 miesiące, to strony, czyli pracownik i pracodawca mogą przewidzieć możliwość odwołania pracownika z tego urlopu, jeśli wystąpią ważne przyczyny;
  • może zostać odwołany albo czas jego odbywania może zostać skrócony, wówczas pracownik zobowiązany jest stawić się do pracy w terminie wyznaczonym przez pracodawcę i przystąpić do wypełniania obowiązków pracowniczych.

WAŻNE – urlop bezpłatny zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wnioskowym bez zachowania prawa do wynagrodzenia i innych świadczeń.

Warto również zapamiętać, że:

Urlop bezpłatny w sposób istotny wpływa na status pracownika wyznaczony regulacjami prawa ubezpieczeń społecznych. Pracownik korzystający z takiego urlopu na swój wniosek nie ma bowiem prawa do świadczeń przysługujących z ubezpieczenia chorobowego (np. zasiłku chorobowego czy opiekuńczego). Okres korzystania z urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie art. 174 k.p. jest okresem, w którym pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, co powoduje, że nie jest on ani okresem składkowym, ani nieskładkowym, a więc nie podlega również uwzględnieniu w stażu ubezpieczeniowym [por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 lutego 2019 r., sygn. akt IV SA/Po 1127/18].

Z powyższego wynika, że w czasie trwania urlopu bezpłatnego nie są opłacane przez pracodawcę składki na ubezpieczenie społeczne pracownika.

Dodatkowo w przedmiocie urlopu bezpłatnego istotny jest fakt, że w czasie jego trwania pracownik korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem. Zgodnie z przepisem art. 41 Kodeksu pracy:

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Nie ma zatem znaczenia, czy jest to urlop wypoczynkowy, wychowawczy, czy na żądanie – w czasie trwania jakiegokolwiek urlopu uregulowanego w przepisach prawa pracy nie można zwolnić pracownika.

A jeśli chcesz wiedzieć, czy można mieć dwie umowy o pracę, to przejdź tutaj.

Wzór wniosku pracownika o udzielenie urlopu bezpłatnego

Wzór wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego możesz pobrać tutaj.

Urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy

Urlop bezpłatny może zostać również udzielony w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Aby do tego doszło, pracownik musi wyrazić na to pisemną zgodę. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Udzielenie urlopu bezpłatnego u pracodawcy macierzystego (pracodawca A) w celu wykonania pracy u innego pracodawcy (pracodawca B) polega na „wypożyczeniu” pracownika pracodawcy B, który zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia pracownikowi za wykonaną pracę. Z kolei pracodawca A nie wypłaca w tym czasie pracownikowi wynagrodzenia ani nie opłaca mu składek na ubezpieczenie społeczne. Co więcej, w tymże zakresie pracownik w dalszym ciągu zachowuje zatrudnienie u pracodawcy A, bowiem przebywa on de facto na urlopie bezpłatnym, z tym że wykonuje świadczenie pracy w tym okresie u innego podmiotu.

Należy również wskazać, że pracownik zawiera – w trakcie trwania urlopu bezpłatnego na czas pracy u innego pracodawcy – umowę o pracę na czas określony z pracodawcą B (czas określony w umowie o pracę jest tożsamy z okresem urlopu bezpłatnego, który wynika z porozumienia zawartego z pracodawcą A i pracodawcą B).

WAŻNE – inicjatywa udzielenia urlopu bezpłatnego na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy należy do pracodawcy macierzystego pracownika.

Wzór porozumienia pracodawców możesz pobrać tutaj.

Tutaj pobierzesz wzór zgody pracownika na udzielenie urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Podsumowanie

Urlop bezpłatny to okres, podczas którego ulegają zawieszeniu wzajemne obowiązki i uprawnienia stron stosunku pracy, przykładowo wypłata wynagrodzenia i świadczenie pracy na rzecz pracodawcy. Urlop bezpłatny może również zostać udzielony w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, jednakże należy pamiętać, że decyzja ta zasadniczo należy do pracodawcy macierzystego, to on występuje z inicjatywą „wypożyczenia” pracownika innemu podmiotowi. Warto jednak pamiętać, że kiedy już dojdzie do świadczenia pracy przez pracownika na rzecz innego podmiotu, to w tym okresie pracownik pozostaje w stosunku pracy u pracodawcy macierzystego, ale wynagrodzenie wypłaca mu pracodawca, u którego świadczona jest praca na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie