Zastanawiasz się co to jest usługa doradcza? Spróbujemy scharakteryzować te czynności.
Świadczenie usług doradczych ma bardzo obszerne znaczenie. Określenie “doradztwo” odnosi się do szeregu różnego rodzaju usług doradczych. Mogą to być np. usługi podatkowe, prawne, finansowe, zarządcze, biznesowe, zawodowe, informatyczne, gospodarcze. W zależności od rodzaju świadczonego doradztwa w jego zakres będą wchodziły różne czynności. Dlatego nie ma możliwości stworzenia definicji uniwersalnej, która odnosiłaby się do każdego rodzaju doradztwa.
Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.
Ogólnie pod pojęciem doradztwa kryje się udzielanie fachowych porad, opinii i wyjaśnień w danej dziedzinie. W przypadku doradztwa podatkowego można posiłkować się ustawą o doradztwie podatkowym, w której możemy przeczytać: Czynności doradztwa podatkowego obejmują:
Z uwagi na różnego rodzaju usługi doradcze z jakimi możemy mieć do czynienia spróbujmy znaleźć dla nich wspólną płaszczyznę. W przypadku każdej usługi ważny jest efekt końcowy, a więc co zyskamy korzystając z usługi doradczej? Osoba korzystająca z usługi doradztwa szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytania, a doradca z racji swojej funkcji powinien przygotować materiały, w których znajdzie się rozwiązanie/wyjaśnienie problemu.
Zebrane dane powinny obejmować:
Przy okazji wejścia w życie nowego pliku JPK_V7 na stronie MF pojawiła się lista pytań i odpowiedzi wśród nich znalazło się pytanie odnośnie oznaczenia kodem GTU_12 usług o charakterze niematerialnym, które obejmują również usługi doradcze. W odpowiedzi na wątpliwości przedsiębiorców MF wskazało, że do usług doradczych powinno się stosować następujące kody PKD:
62.02.1, 62.02.2, 66.19.91, 69.10.11, 69.10.12, 69.10.13, 69.10.14, 69.20.3, 70.22.11, 70.22.12, 70.22.13, 70.22.14, 70.22.15, 70.22.16, 70.22.3, 71.11.24, 71.11.42, 71.12.11, 71.12.31, 74.90.13, 74.90.15, 74.90.19.
Ta informacja powinna posłużyć pomocniczo do scharakteryzowania usługi doradczej na potrzeby podatkowe.
Przedstawione materiały mają jedynie charakter poglądowy. Opracowania dokonano w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę. Każdy przedsiębiorca, który posługuje się kodami PKD wymienionymi powyżej powinien znaleźć odpowiedź na pytanie czy świadczy usługi doradcze. Sam fakt zgłoszenia do CEIDG kodów PKD nie wywołuje skutków podatkowych tylko wykonywanie takich usług w prowadzonej działalności. Taka informacja ma kluczowe znaczenie pod kątem rozliczeń podatkowych, przede wszystkim czy przedsiębiorca może skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT z art. 113 ust. 1 i 9. W przypadku wątpliwości każdy podatnik ma prawo skierować zapytanie o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czym jest usługa doradcza?
Czemu służą usługi doradcze?