W ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej ustawodawca wyróżnia indywidualny znak towarowy, wspólny znak towarowy oraz znak towarowy gwarancyjny.
ZNAK TOWAROWY — czym jest znak towarowy i jak go zastrzec – najważniejsze informacje w formie video:
W poniższym artykule wyjaśnimy czym jest znak towarowy gwarancyjny.
Przepis art. 136(2) Prawa własności przemysłowej stanowi, że:
1. Osoba fizyczna lub prawna, w tym instytucje, organy oraz podmioty prawa publicznego, która nie prowadzi działalności gospodarczej obejmującej dostarczanie towarów tego samego rodzaju co towary certyfikowane, może uzyskać prawo ochronne na znak towarowy gwarancyjny. Znak towarowy gwarancyjny przeznaczony jest do odróżniania towarów, które zostały certyfikowane przez uprawnionego do tego znaku, w szczególności w zakresie użytego materiału, sposobu produkcji towarów, ich jakości, precyzji lub innych właściwości, od towarów, które nie są w ten sposób certyfikowane.
2. Znak towarowy gwarancyjny może składać się z elementów mogących służyć w obrocie handlowym do wskazania pochodzenia geograficznego towarów.
3. Przepisu art. 1291 ust. 1 pkt 3 nie stosuje się w zakresie, w jakim stanowi on podstawę do nieudzielenia prawa ochronnego na oznaczenie, które składa się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania pochodzenia towaru. Taki znak towarowy gwarancyjny nie uprawnia do zakazywania osobie trzeciej używania w obrocie handlowym takich oznaczeń, pod warunkiem że osoba trzecia używa ich zgodnie z uczciwymi praktykami w przemyśle i handlu.
4. Zasady używania znaku towarowego gwarancyjnego określa regulamin używania znaku.
5. Uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy gwarancyjny nie może odmówić, bez ważnych powodów, prawa używania znaku osobom, które spełniają warunki określone w regulaminie, o którym mowa w ust. 4.
Znakiem towarowym gwarancyjnym może posługiwać się osoba fizyczna lub prawna, w tym instytucje, organy oraz podmioty prawa publicznego, która nie prowadzi działalności gospodarczej obejmującej dostarczanie towarów tego samego rodzaju co towary certyfikowane. Tym samym uprawnionym jest każdy podmiot prawa cywilnego.
W literaturze przedmiotu wskazuje się, że:
Więcej na temat znaków towarowych przeczytasz na oficjalnej stronie Urzędu Patentowego RP.
Znak towarowy gwarancyjny może składać się z elementów mogących służyć w obrocie handlowym do wskazania pochodzenia geograficznego towarów [por. art. 136(2) ust. 2 Prawa własności przemysłowej].
Istotą w tym zakresie jest, aby pochodzenie geograficzne zgadzało się z rzeczywistym pochodzeniem towarów.
Zasady używania znaku towarowego gwarancyjnego określa regulamin używania znaku [por. art. 136(2) ust. 4 Prawa własności przemysłowej].
Przepis art. 138 ust. 3 i 4 Prawa własności przemysłowej odnosi się do regulaminu używania znaku:
Co do samego regulaminu wskazać należy, że regulamin znaku jest wewnętrznym aktem organizacji, który wiąże ją i zrzeszone w niej podmioty. Regulamin znaku ma charakter umowny. Przyjęcie powyższego stanowiska pozwala na stosowanie do regulaminu znaku ogólnych przepisów k.c. dotyczących czynności prawnych oraz umów [por. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2017 r., sygn. akt I ACa 611/17].
Tym samym, na podstawie powyższego, należy wskazać, że regulamin winien określać następujące kwestie, tj.:
Zakupiłeś znak towarowy? W tym artykule sprawdzisz, w jaki sposób można to rozliczyć w kosztach.
W myśl przepisu art. 136(3) Prawa własności przemysłowej:
1. Nie udziela się prawa ochronnego na znak towarowy gwarancyjny, w przypadku gdy nie zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 1362 lub art. 138 ust. 6 i 7, lub w przypadku gdy:
1) regulamin używania znaku jest sprzeczny z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
2) istnieje ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd co do charakteru lub znaczenia znaku, w szczególności jeżeli może on być uznany za oznaczenie inne niż znak towarowy gwarancyjny.
2. Jeżeli w wyniku zmiany regulaminu używania znaku nie zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, oraz zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 1362 lub art. 138 ust. 6 i 7, udziela się prawa ochronnego na znak towarowy gwarancyjny.
Tym samym, aby nie doszło do powstania przeszkód w rejestracji znaku towarowego gwarancyjnego należy spełnić przesłanki z przepisu art. 136(2) Prawa własności przemysłowej, który dotyczy możliwości zgłoszenia znaku wspólnego przez wymienione w tym przepisie podmioty, czyli osoby fizyczne lub prawne, w tym instytucje, organy oraz podmioty prawa publicznego, które nie prowadzą działalności gospodarczej obejmującej dostarczanie towarów tego samego rodzaju co towary certyfikowane.
Z kolei zgodnie z art. 138 ust. 6 Prawa własności przemysłowej do zgłoszenia gwarancyjnego znaku towarowego dołącza się regulamin używania znaku. Zgodnie z art. 138 ust. 7 Prawa własności przemysłowej regulamin w sposób jasny i precyzyjny określa w szczególności:
Dodatkowo w literaturze wskazuje się, że Urząd Patentowy odmówi zatem rejestracji gwarancyjnego znaku towarowego, jeżeli:
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej, w artykule 38 stanowi, że:
Na oficjalnej stronie Urzędu Unii Europejskiej do spraw własności intelektualnej szczegółowo opisano kwestie związane z unijnym znakiem certyfikującym. Wskazano, iż odnosi się do gwarancji szczególnych cech niektórych towarów i usług, a w przy ubieganiu się o unijny znak certyfikujący, należy pamiętać o czterech zasadniczych kwestiach, tj.:
Niewątpliwie znak towarowy gwarancyjny to znak przeznaczony do używania przez przedsiębiorców stosujących się do zasad ustalonych w regulaminie znaku przyjętym przez uprawnioną organizację i podlegających w tym zakresie jej kontroli. Natomiast prawo ochronne na znak towarowy gwarancyjny może zostać udzielone jedynie organizacji posiadającej osobowość prawną, która sama nie będzie znaku używać. Należy zapamiętać, że zasady używania znaku towarowego gwarancyjnego określa regulamin używania znaku, który nie może być sprzeczny z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami, albowiem stanowi to bezwzględną przeszkodę rejestracji znaku towarowego gwarancyjnego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.