Składasz czasami czynny żal? Sprawdź, jakie będą ograniczenia w instytucji czynnego żalu.
Przedsiębiorcy za naruszenie przepisów podatkowych w niektórych okolicznościach mogą podlegać pod ustawę Kodeks karny skarbowy. W tej ustawie zostały szczegółowo opisane przypadki, w których może dojść do wymierzenia kary a jej wysokość uzależniona jest od stopnia przewinienia. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do instytucji czynnego żalu w kontekście ograniczeń w projektowanych zmianach przepisów w 2022 roku.
Przedsiębiorca, który nie dopełnił obowiązków podatkowych może skorzystać z instytucji czynnego żalu. Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego nazywane jest właśnie czynnym żalem. Jak można przeczytać w projekcie ustawy zmieniającej ustawę Kodeks karny skarbowy z założenia instytucja czynnego żalu powinna bronić tych, którzy z własnej inicjatywy i z własnej woli, ujawnią nieprawidłowości zanim zrobi to uprawniony organ. W świetle projektowanych zmian przepisów złożenie czynnego żalu będzie niemożliwe jeżeli nastąpi w sytuacji po rozpoczęciu przez organ czynności służbowej, w szczególności przeszukania lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Niewątpliwie taka zmiana przepisów może znacznie ograniczyć prawo do złożenia czynnego żalu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!