Darowizna w działalności gospodarczej – jak rozliczyć?
Zgodnie z ogólną zasadą, przedsiębiorcy dokonujący darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) nie mają możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z ogólną zasadą, przedsiębiorcy dokonujący darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) nie mają możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Darowizna może jednak zmniejszyć zobowiązanie na rzecz urzędu skarbowego jako:
Ulga w postaci odliczenia od dochodu lub przychodu – można z niej skorzystać w zeznaniu rocznym
Koszt uzyskania przychodu – w szczególnym przypadku, gdy przedmiotem darowizny są wytworzone lub nabyte produkty spożywcze, przekazane organizacjom pożytku publicznego wyłącznie na cele działalności charytatywnej tych organizacji.
Uwaga!
Jeśli przedsiębiorca dokona darowizny rzeczowej w postaci środka trwałego swojej firmy, dotychczasowa amortyzacja nie wymaga korekty i nadal pozostaje kosztem uzyskania przychodów – do kosztów nie zaliczymy wyłącznie kwoty dotychczas niezamortyzowanej.
Warunki rozliczenia darowizny
Aby rozliczyć firmową darowiznę warto pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych warunków:
Podatnicy VAT czynni, dokonujący darowizny rzeczowej muszą zwrócić uwagę, czy przy nabyciu takiej rzeczy przysługiwało im prawo do odliczenia VAT. Jeśli tak, podatnik jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT na podstawie ceny rynkowej.
Sprawdź, jak dokonać darowizny przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny!
Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.
Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.
W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.
Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.
Czy mogę się posłużyć przykładem? Przekazałem OPP część niesprzedanych kalendarzy (jestem fotografem, zasady ogólne, vatowiec). Spisuję umowę? A co ze stanem? Kalendarze muszą mi zejść ze stanu, więc wystawiam fv na 1zł? Z góry dziękuję za pomoc, ale docierają do mnie różne formy rozliczenia takiej darowizny. I ostatnia część artykułu – czy to oznacza, że jako vatowiec muszę jednak wystawić OPP fakturę na kwotę rynkową? Jest to totalnie niezrozumiałe 😀
Dodaj komentarz
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Personalizacja w marketingu to obecnie jeden z ważniejszych trendów, który zmienia sposób, w jaki firmy komunikują się z konsumentami. W dobie rosnącej konkurencji i coraz bardziej wymagających konsumentów dostosowanie treści i ofert do indywidualnych potrzeb stało się niezwykle ważnym elementem strategii marketingowych. Dzięki personalizacji marki mogą lepiej zrozumieć swoich klientów i tworzyć bardziej angażujące doświadczenia.
Przegląd aktualności ze świata social mediów dowodzi, że w tej branży dużo się dzieje. Może mieć to wpływ na działania Twojej firmy w poszczególnych platformach. Sprawdź, jakie w ostatnim czasie zaszły zmiany.
Dyrektywa plastikowa obowiązuje od połowy roku 2023, przy czym z rokiem 2024 dochodzą nowe (kolejne) obowiązki. Dodatkowa opłata a plastikowe opakowania jest obowiązkowa od 1.01.2024 roku.
Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.
Klauzula informacyjna –
kontakt
telefoniczny marketing
Jeżeli wyrazisz zgodę, zadzwonimy do Ciebie, aby przybliżyć Ci naszą
ofertę. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, wysyłając
wiadomość e-mail na adres iod@ifirma.pl. Administratorem Twoich
danych
osobowych będzie IFIRMA SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul.
Grabiszyńskiej 241G, 53-234 Wrocław. Więcej o tym, jak chronimy
Twoje
dane dowiesz się na stronie: https://www.ifirma.pl/rodo
Czy mogę się posłużyć przykładem? Przekazałem OPP część niesprzedanych kalendarzy (jestem fotografem, zasady ogólne, vatowiec). Spisuję umowę? A co ze stanem? Kalendarze muszą mi zejść ze stanu, więc wystawiam fv na 1zł? Z góry dziękuję za pomoc, ale docierają do mnie różne formy rozliczenia takiej darowizny. I ostatnia część artykułu – czy to oznacza, że jako vatowiec muszę jednak wystawić OPP fakturę na kwotę rynkową? Jest to totalnie niezrozumiałe 😀