|
|
3 minut czytania

Darowizna wycofanego pojazdu – konsekwencje podatkowe

Pojazdem, będącym środkiem trwałym, a następnie wycofanym do majątku prywatnego, przedsiębiorca może zarządzać dowolnie. Oznacza to, że taki samochód może zostać również przekazany w drodze darowizny. Jaki będzie to miało konsekwencje na gruncie podatkowym?

darowizna samochodu firmowego

Pojazdem, będącym środkiem trwałym, a następnie wycofanym do majątku prywatnego, przedsiębiorca może zarządzać dowolnie. Oznacza to, że taki samochód może zostać również przekazany w drodze darowizny. Jaki będzie to miało konsekwencje na gruncie podatkowym?

Darowizna a PIT

Zasadniczo samo wycofanie pojazdu do majątku prywatnego nie powoduje powstania przychodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu – nie mamy tu do czynienia ze zbyciem. Darowizna wycofanego pojazdu, choć generalnie jest już zbyciem, także nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Dlaczego?

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Przede wszystkim darowizna stanowi zbycie nieodpłatne. Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) sprzedaż, czyli odpłatne zbycie, wycofanego pojazdu będzie stanowiło przychód, jeśli transakcja będzie miała miejsce do 6 lat od wycofania. Jednak z uwagi na fakt, że w przypadku darowizny przedsiębiorca nie otrzymuje korzyści majątkowych, będzie to dla niego transakcja neutralna na gruncie podatku dochodowego.

Darowizna a podatek od spadków i darowizn

Drugą istotną kwestią, wykluczającą darowiznę spod opodatkowania w PIT, jest fakt, że w tym wypadku zastosowanie mają przepisy Ustawy o podatku od spadków i darowizn. W takim wypadku Ustawa o PIT nie będzie już brana pod uwagę.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Generalnie podatek od darowizny opłaca obdarowany – oznacza to, że przedsiębiorca dokonujący darowizny (będący darczyńcą) nie będzie miał obowiązku regulowania zobowiązania wobec urzędu skarbowego.

Darowizna a VAT

Zmiana statusu pojazdu firmowego będzie miała znaczenie również dla czynnych podatników VAT – choć będzie to miało miejsce przed dokonaniem darowizny.

Generalnie przekazanie pojazdu, od którego odliczono VAT przy nabyciu (auta bądź jego części składowych), do majątku prywatnego, traktowane jest na gruncie Ustawy o VAT jako odpłatna dostawa (czyli odwrotnie, niż w przypadku Ustawy o PIT). Oznacza to, że przy wycofaniu należy zapłacić do urzędu VAT należny – tak, jak przy sprzedaży.

Program do faktur – Darmowe konto

W związku z faktem, że w przypadku sporej części samochodów przysługuje prawo do odliczenia wyłącznie 50% VAT, podatnicy wycofujący samochód do majątku prywatnego mają prawo do skorygowania VAT należnego. W takiej sytuacji kwotę wpłacaną do urzędu pomniejsza się o nieodliczony VAT z pozostałego okresu korekty.

Natomiast samo przekazanie wycofanego pojazdu w darowiźnie nie będzie opodatkowane VAT – w tym przypadku transakcja następuje pomiędzy osobami prywatnymi (a nie pomiędzy osobą prywatną a działalnością gospodarczą).

Czy wiesz, że możesz darować także przedsiębiorstwo? Sprawdź, jak dokonać takiej darowizny!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:35
    Artgen

    Ciekawy artykuł ( zabrakło tylko kwoty wolnej od podatku ) a jak wygląda sytuacja gdy właściciel firmę zamyka i zostaje mu samochód o wartości ok 35 tys zł który kupiono w 2010 r. od którego odliczono podatek VAT. Firma nie istnieje od dwóch lat na koniec zrobiono inwentaryzację i rozliczono się z podatków. Został samochód który właściciel musi użytkować przez okres 6 lat aby nie zapłacić podatku. Czyli najlepszym wyjściem jest darowanie samochodu synowi bądź córce i oni muszą w ciągu 6 miesięcy zgłosić sytuację do US aby nie zapłacić podatku. Czyli darczyńca nic nie zgłasza a obdarowany zgłasza w US i może sprzedać samochód po 6 miesiącach od dnia darowania nie ponosząc kosztów podatkowych ?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobisty księgowy
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie