Jednym z głównych obowiązków czynnych podatników VAT jest terminowe płacenie tego podatku i składanie właściwych deklaracji. VAT-7 przy rozliczeniach miesięcznych i VAT-7K przy rozliczeniach kwartalnych. Urząd skarbowy nie będzie przypominał o zbliżającym się terminie – może jedynie wezwać do złożenia zaległej deklaracji, stosując przy tym przewidziane w przepisach prawa sankcje. Twoja deklaracja VAT została złożona po terminie? Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji – kliknij po pakiet praktycznych informacji!
- 1. Bezzwłocznie wyślij deklarację i zapłać podatek
- 2. Obliczyć odsetki od zaległości podatkowych
- 3. Czynny żal
Deklaracja VAT po terminie – co zrobić:
Jednym z głównych obowiązków czynnych podatników VAT jest terminowe płacenie tego podatku i składanie właściwych deklaracji. Co zrobić kiedy jednak przegapimy termin jej złożenia?
Bezzwłocznie wyślij deklarację i zapłać podatek
Przedsiębiorca, który zorientuje się, że zapomniał wysłać deklarację VAT w przewidzianym ustawowo terminie (do 25 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu lub kwartale), powinien bezzwłocznie przesłać ją do urzędu skarbowego oraz uregulować wynikające z niej zobowiązanie wobec skarbu państwa. Co ważne, płacąc podatek z opóźnieniem, podatnik ma obowiązek naliczyć odsetki od zaległości podatkowych.
Jak naliczyć odsetki od zaległości podatkowych?
Podstawowa stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 8 proc. w skali roku. W przypadku gdy deklaracja VAT została złożona po terminie, przy zapłacie przedsiębiorca powinien naliczyć odsetki za dni zwłoki. Powinny one obejmować czas: licząc od dnia następującego po przeoczonym terminie, aż do dnia, w którym zaległość została uregulowana.
Przykład
Pan Krystian nie złożył w terminie deklaracji VAT-7 za sierpień 2017 r. (czas na jej złożenie minął 25 września). Swoje niedopatrzenie odkrył 10 października i tego samego dnia przesłał wypełniony druk do US. Następnego dnia uregulował kwotę VAT należnego w kwocie 4 000 PLN plus odsetki w kwocie 13 PLN, wyliczone w następujący sposób:
liczba dni zwłoki: 15
stawka: 0,08
wyliczenie odsetek: 15 dni x 0,08/365 dni x 4 000 PLN = 13,- PLN (odsetki do zapłaty zaokrągla się do pełnych złotych)
Co ważne, wpłacie do US nie podlegają odsetki od zaległości podatkowych, których kwota nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pocztowej pobieranej przez Pocztę Polską S.A. – obecnie limit ten wynosi 8,70 PLN (3 x 2,90 PLN).
Deklaracja VAT po terminie – czynny żal
Sposobem na uniknięcie sankcji karnych skarbowych za złożenie deklaracji VAT po terminie jest tzw. czynny żal, który należy przesłać do urzędu razem z deklaracją. Będzie on jednak skuteczny tylko wówczas, gdy podatnik dopełni swoich obowiązków zanim urząd skarbowy dopatrzy się braku deklaracji i wpłaty podatku.