|
|
2 minut czytania

Czy zleceniobiorca może być w delegacji?

Wysyłasz zleceniobiorcę w delegację? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać takie wyjazdy.

delegacja a umowa zlecenie

Obecnie podróże służbowe pracowników, czy to zatrudnionych na umowę o pracę, czy na umowę zlecenie są powszechne. Jeżeli chodzi o sposób rozliczania delegacji pracowniczych w zależności od charakteru zawartej umowy, to w świetle obowiązujących przepisów jest nieco zróżnicowany. W przypadku umowy o pracę kwestie rozliczania delegacji wynikają wprost z obowiązujących przepisów. Natomiast w przypadku umowy zlecenie jest to trochę odmienna formuła. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tym tematem.

Czy zleceniobiorca może być w delegacji?

Nie ma przeciwwskazań, aby zleceniobiorca przebywał w podróży służbowej. Pomimo że nie ma specjalnych przepisów dedykowanych tej kwestii, to znajdziemy zapis w ustawie Kodeks cywilny (art. 742), z którego wynika, że zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. Mowa jest o zwrocie wydatków, czyli najpierw koszty powinny być poniesione przez zleceniobiorcę, a później w kwotach faktycznie poniesionych zwrócone przez zlecającego. Dodatkowo informacja o sposobie rozliczania podróży służbowych powinna być zapisana w treści zawieranej umowy zlecenie. Wskazane jest zawarcie informacji m.in. o:

  • kategorii kosztów, które będą zwracane,
  • sposobie dokumentowania tych kosztów,
  • dietach.

Jakie wydatki mogą być zwracane?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kategoria wydatków dla zleceniobiorcy była taka sama, jak dla pracownika. Zleceniodawca może w umowie zaznaczyć, że za czas podróży służbowej dokona zwrotu kosztów typu:

  • przejazdów/dojazdów – środkiem transportu wskazanym przez zleceniodawcę – na podstawie faktur, rachunków, limitu przejechanych kilometrów,
  • noclegów – na podstawie faktur, rachunków,
  • diet – zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rozliczania delegacji w jednostkach budżetowych.

    Oczywiście zwrot kosztów delegacji zleceniobiorcy będzie stanowił dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że podróż ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą zleceniodawcy. Nie będą stanowiły kosztów poniesione wydatki powyżej limitów wynikających z przepisów.

    W jaki sposób rozliczać delegację zleceniobiorcy

    Nie jest zabronione, aby przedsiębiorca, który wysyła zleceniobiorcę w podróż służbową kierował się regulacjami z rozporządzeń obowiązujących dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Tym bardziej że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawa zwolnienia od podatku diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika i osoby niebędącej pracownikiem jest taka sama. Podatek nie będzie naliczany, jeżeli wypłata z tytułu podróży służbowej nie przekroczy limitów określonych w odrębnych przepisach. To samo dotyczy składek ZUS. Druk, na którym zleceniobiorca rozliczy wyjazd służbowy również może być taki sam, jak dla pracowników. Jedyna różnica jest taka, że jeżeli chodzi o umowę zlecenie nie może to być polecenie wyjazdu, tylko musi wynikać z zawartej umowy zlecenie.

    Podsumowując należy stwierdzić, że rozliczanie delegacji pracownika i zleceniobiorcy może być dokonywane na takich samych zasadach. Jedyna znacząca różnica polega na tym, że w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę jest to wprost uregulowane w przepisach. Natomiast w przypadku umowy zlecenie ta kwestia będzie unormowana w podpisanej umowie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Najważniejsze pytania

  1. Umowa zlecenie a delegacja - jak to wygląda w praktyce?

    Nie ma przeciwwskazań, aby zleceniobiorca przebywał w podróży służbowej.
  2. Umowa zlecenie a delegacja - co ze zwrotem kosztów?

    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kategoria wydatków dla zleceniobiorcy była taka sama, jak dla pracownika.
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie