|
|
2 minut czytania

Dni wolne na szukanie pracy

Dni wolne na szukanie pracy to mechanizm przewidziany przez Kodeks pracy, który ma na celu ochronę pracowników, którzy utracili pracę i – co za tym idzie – w niedługim czasie zostaną bez stałego źródła dochodów. W jakich okolicznościach podwładni mogą z nich skorzystać? Ile dni wolnych na szukanie pracy przysługuje pracownikowi w trakcie roku?

dni wolne na szukanie pracy

Dni wolne na szukanie pracy to mechanizm przewidziany przez Kodeks pracy, który ma na celu ochronę pracowników, którzy utracili pracę i – co za tym idzie – w niedługim czasie zostaną bez stałego źródła dochodów. Komu przysługują dni wolne na szukanie pracy? Ile takich dni podwładny ma do wykorzystania w trakcie roku?

Dni wolne na poszukiwanie pracy – kiedy?

Zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy, dni wolne na poszukiwanie pracy (w trakcie których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w pełnej wysokości) przysługują pracownikowi, który jest w trakcie co najmniej dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę.

W związku z powyższym, przywilej ten nie przysługuje pracownikom, którzy sami zdecydowali się odejść z dotychczasowego miejsca pracy. Jak również osobom zatrudnionym na umowy z okresem wypowiedzenia krótszym niż dwa tygodnie (np. w określonych przypadkach umowa na zastępstwo, czy też umowa na okres próbny).

Ile dni wolnych na szukanie pracy?

By ustalić wymiar dni wolnych na szukanie pracy ponownie należy zajrzeć do art. 37 Kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z tym przepisem prawa, liczba dni wolnych, na jakie może liczyć pracownik będący w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę, zależy od przysługującego mu okresu wypowiedzenia.

Jeżeli będzie on wynosił:

  • od dwóch tygodni do miesiąca – zwolniony pracownik ma prawo do dwóch dni wolnych na szukanie pracy,
  • trzy miesiące (także w przypadku skrócenia tego okresu zgodnie z art. 36(1) par. 1 Kodeksu pracy) – zwolniony pracownik ma prawo do trzech dni wolnych na szukanie pracy.

Nie wlicza się w nie weekendów przypadających na okres wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę – wszystko, co musisz wiedzieć!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003