|
|
2 minut czytania

Do 31 marca ZUS ZSWA za rok 2021

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, czy masz obowiązek złożenia informacji ZUS ZSWA.

ZUS ZSWA

Pracodawcy, mają szereg dodatkowych obowiązków informacyjnych w związku z zatrudnianiem pracowników. Jednym z nich jest przekazanie informacji ZUS ZSWA do 31 marca 2022 roku, o czym napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Kto składa zgłoszenie ZUS ZSWA?

Formularz ZUS ZSWA jest składany przez pracodawców, którzy zatrudniają pracowników, wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których były opłacane obowiązkowo składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Przedsiębiorcy zatrudniający takich pracowników mają dodatkowo obowiązek:

  • prowadzenia ewidencji osób pracujących w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • opłacania składek na FEP. W podstawie wymiaru składki znajdują się kwoty przyjęte do wyliczania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Wysokość składki na FEP wynosi 1,5% podstawy wymiaru.

Zgłoszenie ZUS ZSWA składa się odrębnie za każdego pracownika.

Termin na przekazanie ZUS ZSWA za rok 2021 – 31 marca 2022 roku

Zgłoszenia ZUS ZSWA jest składane przez pracodawcę w terminie do 31 marca każdego roku, poza pewnymi wyjątkami:

  1. Jeśli pracownik występuje z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej, wówczas należy dokonać zgłoszenia do ZUS danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku. Jeśli ZUS ZSWA nie został jeszcze przekazy to w terminie przekazania.
  2. W przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym przekazuje do ZUS nie później niż w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek. Jeśli upadłość lub likwidacja nastąpiła przed przekazaniem rocznego ZUS ZSWA, to wówczas w terminie 7 dni od ogłoszenia upadłości lub likwidacji.

Sposób przekazania ZUS ZSWA

Na stronie ZUS opublikowany został poradnik, w którym szczegółowo opisano jak wypełnić i skorygować ZUS ZSWA. Przekazanie dokumentu ZUS ZSWA jest możliwe:

  • przez PUE ZUS,
  • program płatnik,
  • osobiście lub pocztą,
  • z programu iFirma, można wysłać druk elektronicznie z serwisu wchodząc na Profil pracownika.

Dokument wysyłany elektronicznie może być autoryzowany podpisem elektronicznym za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Płatnicy zatrudniający mniej niż 5 pracowników mogą przekazać dokument w formie papierowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie