Zastanawiasz się, do którego urzędu skarbowego składa się zeznanie roczne? Sprawdź, co zmienia się w przepisach od 1 stycznia 2022 roku.
Każda osoba składająca rozliczenie roczne, w którym wykazuje swoje dochody osiągnięte w danym roku podatkowym, ma obowiązek przestrzegania właściwości miejscowej. Oznacza to, że zeznanie musi być przekazane do właściwego urzędu skarbowego. W dzisiejszej publikacji napiszemy, co się zmieniło w ustawie o podatku dochodowym w tym zakresie.
Jeżeli już mamy obowiązek osobiście dokonać rozliczenia rocznego, a tak jest w przypadku każdego przedsiębiorcy, to należy pamiętać, że w przypadku osób fizycznych jest to miejsce zamieszkania, którego nie należy mylić z miejscem zameldowania. Co się jednak dzieje, jeżeli zmienimy miejsce zamieszkania po zakończonym roku podatkowym, ale jeszcze przed złożeniem zeznania rocznego?
W sytuacji, gdy po zakończonym roku podatkowym zostanie zmienione miejsce zamieszkania, osoba składająca zeznanie roczne przekazuje je do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w dniu 31 grudnia roku podatkowego, za który jest składane rozliczenie. Powodowało to konieczność przekazywania takich zeznań pomiędzy organami podatkowymi, ponieważ zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych jest organ po zmianie adresu zamieszkania i to zostało właśnie zmienione w Polskim Ładzie.
Wprowadzona została zmiana w ustawie o podatku PIT, która odpowiada ogólnym zasadom wynikającym z Ordynacji podatkowej.
Pani Ania zmieniła miejsce zamieszkania 20 lutego 2022 roku, co ma wpływ również na zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego. Za 2021 rok składa zeznanie PIT-36, które w związku ze zmianą przepisów powinno być przekazane do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z nowym adresem zamieszkania.
Zgodnie z informacją uzyskaną od Krajowej Informacji Skarbowej zasady wprowadzone w ustawie o PIT dotyczą także podatników rozliczających działalność gospodarczą ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czy ta zmiana dot. tylko deklaracji PIT roczny czy również innych deklaracji np. PIT miesięczny, kwartalny lub VAT?