Osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła w związku z pandemią COVID-19 będą mogły ubiegać się o wypłatę dodatku solidarnościowego. Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. została już podpisana i opublikowana. Osoby zainteresowane powinny dokładnie zapoznać się z warunkami otrzymania dodatku, aby nie przeoczyć ważnych ustawowych terminów.
- 1. Kto może ubiegać się o dodatek solidarnościowy?
- 2. Kwota i okres otrzymywania
- 3. O czym jeszcze warto wiedzieć składając wniosek o dodatek solidarnociowy?
- 4. W jaki sposób składać wnioski o dodatek solidarnościowy?
Wniosek o dodatek solidarnościowy – omówione zagadnienia:
Kto może ubiegać się o dodatek solidarnościowy?
O dodatek solidarnościowy mogą ubiegać się osoby, które spełniają następujące warunki:
- są obywatelami RP lub posiadają prawo pobytu na terenie Polski,
- rozwiązano z nimi umowę po 15 marca 2020 r. lub umowa po tym terminie wygasła,
- podlegali ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę co najmniej 60 dni w 2020 roku,
- nie podlegają ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z innych tytułów poza rejestracją w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.
Kwota i okres otrzymywania dodatku solidarnościowego
- Kwota dodatku solidarnościowego wynosi 1.400 zł za miesiąc kalendarzowy. Senat co prawda zaproponował kwotę 1.500 zł, ale nie została ona utrzymana.
- Dodatek przysługuje za okres nie dłuższy niż od 1 czerwca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r.
- Świadczenie przysługuje również osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Jeżeli będą one chciały skorzystać z dodatku solidarnościowego to na ten okres zostanie zawieszony zasiłek dla bezrobotnych. O przyznaniu dodatku solidarnościowego należy niezwłocznie powiadomić urząd pracy.
Otrzymanie dodatku solidarnościowego za miesiąc czerwiec 2020 r. będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy wniosek o jego przyznanie zostanie złożony do 30 czerwca 2020 r. Wnioski złożone po 31 sierpnia 2020 r. pozostaną bez rozpatrzenia.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Zgodnie z ustawą kwota dodatku solidarnościowego jest dochodem w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Uzyskanie jak i utrata dodatku solidarnościowego jest uwzględniana przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 października 2021 r.
Uzyskanie dodatku solidarnościowego stanowi uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów i jest uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od dnia 1 października 2019 r. do dnia 30 września 2021 r. Tak samo utrata dodatku stanowi utratę dochodu i jest uwzględniania przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
W jaki sposób składać wnioski o dodatek solidarnościowy?
Wnioski o dodatek solidarnościowy będą rozpatrywane przez ZUS. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS. Informację zwrotną na temat rozpatrzenia wniosku również otrzymamy poprzez platformę PUE ZUS. W przypadku uzyskania odmowy przyznania dodatku solidarnościowego będzie można złożyć odwołanie do sądu.
Wniosek należy złożyć na formularzu EDS.
Osoby, które mogą mieć problem z założeniem profilu na PUE ZUS bądź z wypełnieniem wniosku mogą w tej sprawie kontaktować się z Centrum Obsługi telefonicznej (COT) pod numerem telefonu: 22 560 16 00 lub na adres e-mail: cot@zus.pl. Z informacjami można się również zapoznać na stronie ZUS.