Wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP składane są do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Wsparcie finansowe udzielane jest pracodawcom, którzy w związku z pandemią COVID-19 zmuszeni są do obniżenia podstawy wymiaru czasu pracy lub przestoju ekonomicznego. We wniosku podaje się szereg informacji, a poniższe pytania i odpowiedzi mogą być pomocne przy jego wypełnianiu.
- 1. Jeżeli pracodawca zatrudnia jednego pracownika na którego będzie występował o dofinansowanie z FGŚP, to czy ten pracownik może zawrzeć z pracodawcą porozumienie o obniżeniu wymiaru czasu pracy lub przestoju ekonomicznym (nie będzie możliwości zawarcia porozumienia z większej liczbą pracowników)?
- 2. Czy przedsiębiorca, który zamierza skorzystać ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS, o których mowa w ustawie COVID-19 – może uzyskać pomoc ze środków FGŚP na podstawie art. 15g?
- 3. Czy jeden pracodawca może wystąpić o pomoc np. 1 miesiąc obniżony wymiar czasu pracy, a za 2 miesiące przestój?
- 4. Czy Przedsiębiorca, zatrudniający pracowników, który ubiega się o dofinansowanie wynagrodzeń ze względu na obniżenie wymiaru czasu pracy, może obniżyć czas pracy przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia, ponieważ przedsiębiorca nie wie czy pracownicy wyrażą zgodę na obniżenie wynagrodzenia?
- 5. Kwota wynagrodzenia z miesiąca poprzedzającego w wykazie – jaką kwotę brutto należy wpisać? Czy kwotę z umowy, czy rzeczywiście należną np. łącznie z premią uznaniową.
- 6. Czy można złożyć wnioski i do FGŚP i do starosty, a po otrzymaniu z jednego z nich zrezygnować?
- 7. Czy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem i zmniejszonym etatem wchodzi w skład pomocy de minimis?
Najważniejsze pytania i odpowiedzi w sprawie dofinansowania:
Najważniejsze pytania i odpowiedzi w sprawie dofinansowania
Poniżej przedstawiamy ciąg dalszy pytań i odpowiedzi w temacie dofinansowania z FGŚP udzielonych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), a oto one.
Jeżeli pracodawca zatrudnia jednego pracownika na którego będzie występował o dofinansowanie z FGŚP, to czy ten pracownik może zawrzeć z pracodawcą porozumienie o obniżeniu wymiaru czasu pracy lub przestoju ekonomicznym (nie będzie możliwości zawarcia porozumienia z większej liczbą pracowników)?
W przypadku gdy przedsiębiorca zatrudnia jednego pracownika dopuszcza się zawieranie porozumienia bezpośrednio z tym jednym pracownikiem jeżeli zawarte porozumienie spełnia wszystkie wymogi określone w ustawie.
Czy przedsiębiorca, który zamierza skorzystać ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS, o których mowa w ustawie COVID-19 – może uzyskać pomoc ze środków FGŚP na podstawie art. 15g?
Tak, może tylko, że w takiej sytuacji otrzyma dofinansowanie z FGŚP bez składek ZUS i nie będzie miał obowiązku ich odprowadzania.
Czy jeden pracodawca może wystąpić o pomoc np. 1 miesiąc obniżony wymiar czasu pracy, a za 2 miesiące przestój?
Tak, może tylko przedsiębiorca musi złożyć w takiej sytuacji 2 odrębne wnioski.
Czy Przedsiębiorca, zatrudniający pracowników, który ubiega się o dofinansowanie wynagrodzeń ze względu na obniżenie wymiaru czasu pracy, może obniżyć czas pracy przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia, ponieważ przedsiębiorca nie wie czy pracownicy wyrażą zgodę na obniżenie wynagrodzenia?
Tak, może obniżyć wymiar pracy przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia, nie jest to warunek konieczny.
Kwota wynagrodzenia z miesiąca poprzedzającego w wykazie – jaką kwotę brutto należy wpisać? Czy kwotę z umowy, czy rzeczywiście należną np. łącznie z premią uznaniową.
Co do zasady zgodnie z ustawą przez wynagrodzenie pracownika należy rozumieć wynagrodzenie brutto o charakterze stałym i bezpośrednio związanym z wykonywaną funkcją lub zajmowanym stanowiskiem bez dodatków uruchamianych po spełnieniu przez pracownika dodatkowych przesłanek. Do wynagrodzenia brutto należy zaliczać m.in. dodatek stażowy.
Czy można złożyć wnioski i do FGŚP i do starosty, a po otrzymaniu z jednego z nich zrezygnować?
Przedsiębiorca może otrzymać pomoc z FGŚP wyłącznie w przypadku, jeśli nie uzyskał pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat. Jeśli przedsiębiorca stara się o dofinansowanie do wynagrodzenia z innego źródła to nie może skorzystać z dofinansowania wynagrodzenia z FGŚP – na tych samych pracowników.
Czy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem i zmniejszonym etatem wchodzi w skład pomocy de minimis?
Dofinansowanie z FGŚP nie stanowi pomocy de minimis – pomocy publicznej.