Pracodawca jako podmiot zatrudniający pracowników ma wiele obowiązków narzuconych przepisami prawa. Jednym z nich jest prowadzenie i przechowywanie, w postaci papierowej lub elektronicznej, dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. O tym, co się kryje pod tym obowiązkiem, przeczytasz w poniższym artykule.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku — Kodeks pracy reguluje katalog obowiązków, jakie spoczywają na pracodawcy. Wśród obowiązków należy wyróżnić:
Dokumentację pracowniczą stanowią nie tylko akta osobowe pracowników, ale również m.in.:
Obowiązkiem pracodawcy jest kontynuowanie prowadzenia dokumentacji pracowniczej w przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracownikiem w okresie 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł, chyba że odrębne przepisy przewidują dłuższy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej.
W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę pracodawca wraz ze świadectwem pracy wydaje pracownikowi w postaci papierowej lub elektronicznej informację o:
A jeśli chcesz wiedzieć, czym jest świadectwo pracy, to przeczytaj ten artykuł.
Pracodawca niszczy dokumentację pracowniczą w sposób uniemożliwiający odtworzenie jej treści w terminie do 12 miesięcy po upływie okresu przeznaczonego na odbiór dokumentacji pracowniczej, czyli w czasie możliwości odbioru przez pracownika dokumentacji pracowniczej.
WAŻNE — w przypadku nieodebrania poprzedniej postaci dokumentacji pracowniczej przez pracownika pracodawca może zniszczyć poprzednią postać takiej dokumentacji.
Pracodawca może zmieniać postać, w której prowadzi i przechowuje dokumentację pracowniczą, tj. z papierowej na elektroniczną. Taka zmiana następuje przez sporządzenie odwzorowania cyfrowego, w szczególności skanu, i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną pracodawcy lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym upoważnionej przez pracodawcę osoby, który potwierdzi zgodność odwzorowania cyfrowego z dokumentem papierowym.
Z kolei zmiana postaci dokumentacji pracowniczej z elektronicznej na papierową następuje przez sporządzenie wydruku i opatrzenie go podpisem pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej, potwierdzającym zgodność wydruku z dokumentem elektronicznym.
Pracodawca informuje pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy, na przykład w formie regulaminu, o:
WAŻNE — pracodawca zawiadamia w postaci papierowej lub elektronicznej byłego pracownika o możliwości odbioru poprzedniej postaci dokumentacji pracowniczej w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia.
W przypadku śmierci pracownika lub byłego pracownika prawo odbioru poprzedniej postaci dokumentacji pracowniczej przysługuje następującym członkom rodziny:
Pracodawca wydaje kopię całości lub części dokumentacji pracowniczej na wniosek:
Należy pamiętać, że taki wniosek musi zostać złożony w formie papierowej lub elektronicznej.
Rzetelne prowadzenie dokumentacji pracowniczej oraz postępowanie w przypadku jej zniszczenia albo ponownego zatrudnienia pracownika wpisują się w obowiązki pracodawcy. Warto więc pamiętać, że za nieprzechowywanie dokumentacji pracowniczej przez okres określony w przepisach prawa pracy czy też pozostawienie dokumentacji pracowniczej w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem pracodawcy grozi kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.