|
|
3 minut czytania

Dokumentowanie kosztów i przychodów z firmowego rachunku bankowego

Wyciąg bankowy dokumentujący pobrane przez bank prowizje stanowi samodzielny dowód księgowy. Można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu.

dowód księgowy
Wyciąg bankowy dokumentujący pobrane przez bank prowizje stanowi samodzielny dowód księgowy. Można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu.

Prowizje bankowe

Dowody opłat pocztowych i bankowych wymienione są wprost w § 13 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako dowody księgowe będące podstawą zapisów w księdze. Wyciąg bankowy dokumentujący pobrane przez bank prowizje stanowi samodzielny dowód księgowy. Na jego podstawie można zaliczyć prowizje bankowe do kosztów uzyskania przychodów i wykazać je w podatkowej księdze w kolumnie 13 “pozostałe wydatki”. Nie ma konieczności sporządzania dodatkowo dowodu wewnętrznego. Tylko w przypadkach wyraźnie wskazanych w § 14 ust. 2 rozporządzenia można dokonywać zapisów w podatkowej księdze na podstawie dowodów wewnętrznych. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Oznacza to, że prowizje bankowe będą księgowane w dacie wystawienia wyciągu bankowego. Należy zsumować wszystkie prowizje pobrane przez bank udokumentowane otrzymanym wyciągiem i łączną ich kwotę ująć w podatkowej księdze w dacie wystawienia tego wyciągu.

Odsetki od kredytu

Przedsiębiorca zaciągający kredyt na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu płacone z tego tytułu odsetki. W przypadku pożyczki czy kredytu kosztem uzyskania przychodu są zapłacone prowizje z nimi związane i inne opłaty. W tym również karne odsetki z tytułu np. nie zapłacenia w terminie raty kredytu. Kosztu nie stanowi jednakże spłata części kapitałowej takiego kredytu lub pożyczki (z pewnymi wyjątkami dotyczącymi kredytów w walutach obcych, o czym mówi art. 23 ust. 1 pkt 8 updof). Koszt stanowią tylko odsetki faktycznie zapłacone.

Przychody (odsetki)

Prowadzenie konta wiążę się również z zyskiem, czyli naliczonych w danym okresie odsetek. Takie odsetki podlegają opodatkowaniu tak, jak inne dochody przedsiębiorcy. Udokumentowanie stanowi wyciąg bankowy, na którym widnieje kwota odsetek. Przychód z tego tytułu należy ująć w KPiR w kolumnie nr 8 (pozotałe przychody).

Wyciąg bankowy

Zgodnie z par. 13 pkt 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, za dowód księgowy można uznać m.in. dowody opłat pocztowych i bankowych. Rodzajem takiego dokumentu jest wyciąg bankowy, który najczęściej stanowi podstawę do zaksięgowania omawianych wydatków. Nie ma przy tym znaczenia, czy wyciągi drukowane są przez bank czy pobrane są bezpośrednio z systemu bankowości elektronicznej.

Konto prywatne a działalność gospodarcza

Przepisy nie nakazują przedsiębiorcy posiadania odrębnego konta do prowadzenia działalności. Jednak dla przejrzystości dokonywanych transakcji i rozróżnienia wydatków prywatnych od firmowych, można założyć osobne konto. Posiadanie takiego rachunku ułatwia kontrolę nad finansami firmy. Ponadto wszystkie opłaty związane z obsługą firmowego rachunku można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów. W przypadku, gdy przedsiębiorca korzysta z rachunku prywatnego dla celów firmowych, musi on oddzielić transakcje, które dotyczą działalności od tych, które są jego prywatnymi przelewami. Do kosztów prowadzenia firmy można zaliczyć prowizje bankowe tylko w tej części, w jakiej dotyczyły prowadzenia działalności.

Magda Stawarz

 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 1 marca 2017 o 12:08
    Mateusz Ulczok

    W jaki sposób zaksięgować przychody z miesiąca np. luty w sytuacji jeśli wyciąg elektroniczny dostaję dopiero z początkiem kolejnego miesiąca?

  2. 3 marca 2017 o 11:27
    ifirma.pl

    Na indywidualne pytania użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon. Dane do kontaktu podane są na stronie: /kontakt

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobisty księgowy
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie