Rozkwit handlu internetowego i zakładanie sklepów online zlikwidowało bariery pomiędzy krajami nie tylko w Europie, ale również poza nią. Dlatego też przedsiębiorcy otwierają się na rynki zagraniczne co stymuluje rozwój firmy. Sprzedaż pomiędzy przedsiębiorcami jest bardziej popularna i wyraźniej zaakcentowana w przepisach. Dostawa towarów i usług na rzecz konsumentów najczęściej rodzi pytanie w jaki sposób dokumentować taką sprzedaż, a przede wszystkim czy powinna być zarejestrowana na kasie fiskalnej.
- 1. Co to jest sprzedaż wysyłkowa?
- 2. Dostawa towarów dla konsumenta w Unii Europejskiej a podatek VAT
- 3. Dostawa usług dla konsumenta w Unii Europejskiej a podatek VAT
- 4. Dokumentowanie sprzedaży wysyłkowej
- 5. Eksport towarów i usług
Sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna – omówione zagadnienia:
Co to jest sprzedaż wysyłkowa?
Pojęcie sprzedaży wysyłkowej w przepisach ustawy o VAT jest dość zawiłe (art. 2 pkt 23). W uproszczeniu chodzi o wysyłkę towarów handlowych do innego kraju UE na rzecz podatnika, który nie ma obowiązku rozliczenia WNT lub na rzecz osoby fizycznej – konsumenta.
Dostawa towarów dla konsumenta w Unii Europejskiej a podatek VAT
Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych w UE co do zasady powinna być opodatkowana w kraju odbiorcy co znacznie skomplikowałoby handel międzynarodowy. Najczęściej przedsiębiorcy nie korzystają z tej możliwości. Opodatkowują taką dostawę stawką podatku VAT jak przy sprzedaży krajowej. Jeżeli jest to podatnik VAT zwolniony stosuje stawkę „zw”. Taka forma dopuszczalna jest pod warunkiem nie przekroczenia limitów ustalonych przez państwa członkowskie.
Dostawa usług dla konsumenta w Unii Europejskiej a podatek VAT
Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych w UE podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych według przepisów krajowych. Miejscem świadczenia usługi jest kraj usługodawcy, a więc Polska. Są jednak pewne wyjątki dla przykładu: usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne, dla których miejscem opodatkowania jest kraj nabywcy. Dla ułatwienia obsługi takich transakcji przedsiębiorcy mają możliwość skorzystać z tzw. procedury MOSS po przekroczeniu limitu 42.000 zł obowiązującego w 2019 roku. Do wysokości limitu przedsiębiorca nalicza stawkę podatku VAT jak w obrocie krajowym.
▲ wróć na początekDokumentowanie sprzedaży wysyłkowej
Sprzedaż wysyłkowa musi być udokumentowana fakturą i co do tego przepisy VAT nie pozostawiają wątpliwości (art. 106b ust. 1 pkt 2). Przepisy nie odnoszą się jednak wprost co do wystawienia paragonu na kasie fiskalnej. Z uwagi na kontrowersje wokół tego tematu należy odwołać się do wydawanych indywidualnych interpretacji podatkowych. Stanowisko organów podatkowych było niejednolite. Przed 2017 rokiem fiskus wydawał sprzeczne interpretacje podatkowe, od 2017 roku przeważa stanowisko, że takiej sprzedaży nie trzeba ewidencjonować na kasie fiskalnej. Dla przykładu w interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 21 listopada 2017 nr 0113-KDIPT1-3.4012.769.2017.1.JSO ocenił, że sprzedaż wysyłkowa nie musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej, ponieważ ewidencja sprzedaży prowadzona jest na podstawie wystawianych faktur.
Eksport towarów i usług
Opodatkowanie sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych poza terytorium kraju na terytorium kraju trzeciego możliwe jest przy zastosowaniu 0% stawki VAT, a więc na zasadach ogólnych. Warunkiem jest posiadanie stosownych dokumentów wywozowych.
Eksport towarów lub usług na rzecz konsumenta musi być ewidencjonowany na kasie fiskalnej. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na zastosowanie zwolnienia przedmiotowego z Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U.2018.2519) może nie prowadzić rejestracji na kasie. Należy jednak pamiętać, że jest grupa towarów, dla których nie można zastosować zwolnienia z rejestracji na kasie fiskalnej.