Proces ubiegania się o dotację jest bardzo czasochłonny i niezwykle sformalizowany. W tym okresie nie zastanawiamy się w jaki sposób rozliczymy dotację na gruncie podatkowym. Po podpisaniu umowy i otrzymaniu dofinansowania przychodzi czas na zastanowienie jak właściwie ująć i rozliczyć dotację w podatku dochodowym i w podatku VAT. Szczęśliwie wraz z upływem czasu stanowisko organów podatkowych stało się dość jednolite jeżeli chodzi o rozliczenia na gruncie PIT. Jeżeli chodzi o podatek VAT to nie wszystko jest jeszcze tak oczywiste.
- 1. Dotacja a podatek VAT
- 2. Kiedy dotacja powinna znaleźć się w podstawie opodatkowania VAT?
- 3. VAT należny w wyrokach sądowych
Dotacja a VAT – omówione zagadnienia:
Dotacja a podatek VAT
Rozliczenie dotacji dla czynnego podatnika VAT z reguły jest rozpatrywany na dwóch płaszczyznach: podatku VAT naliczonego i podatku VAT należnego.
Na temat odliczenia podatku VAT naliczonego z dotacji wiążące dla przedsiębiorcy jest informacja na temat kwalifikowalności VAT.
Mniej popularny i oczywisty jest temat podatku VAT należnego od dotacji.
Kiedy dotacja powinna znaleźć się w podstawie opodatkowania VAT?
W ustawie o VAT (art. 29a) można przeczytać, że podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę włącznie z otrzymanymi dotacjami. Dodatkowo przepis mówi, że dotacja powinna mieć bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług. W tym miejscu zaczyna się problem. Przepisy krajowe nie doprecyzowują jak miałby wyglądać taki związek dotacji z ceną towaru czy usługi? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie.
VAT należny w wyrokach sądowych
Ocena czy dotacja powinna się znaleźć w podstawie opodatkowania VAT czy też nie sprawia przedsiębiorcom najwięcej problemów. Problematyka VAT należnego od dotacji jest na tyle kontrowersyjna, że często jest przedmiotem indywidualnych interpretacji podatkowych a w ślad za nimi również wyroków sądowych. Spory toczą się w ocenie czy dotacja ma bezpośredni czy też pośredni wpływ na cenę towaru czy usługi.
Dla przykładu:
W wyroku WSA w Gdańsku z dnia 17.04.2019 r. nr I SA/Gd 490/19 – dotacja została uznana jako zwiększająca podstawę opodatkowania w VAT.
W wyroku NSA z 27.09.2019 r. I FSK 1875/16 – Sąd uznał, że dotacja nie zwiększa podstawy opodatkowania w VAT.
Każda ze spraw ma charakter bardzo indywidualny i powinna być analizowana w oparciu o konkretną sytuację. Właściwe i obiektywne przedstawienie i uzasadnienie stanu faktycznego przez przedsiębiorcę ma decydujące znaczenie dla oceny końcowej jakiej dokonuje organ podatkowy albo sąd.