Zatrudniasz pracownika na dwa etaty? Sprawdź, jakie powinien mieć naliczone koszty uzyskania przychodów.
Wiele osób podejmuje pracę na kilku etatach z różnych powodów, może to być realizacja własnych aspiracji zawodowych, ale najczęściej przyczyna jest bardziej prozaiczna a mianowicie chodzi oczywiście o dodatkowe środki finansowe. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do naliczania kosztów uzyskania przychodów w przypadku dwóch etatów u jednego pracodawcy.
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że zatrudnienie u jednego pracodawcy na dwa etaty jest nieco abstrakcyjne. Jednak jak się zastanowimy na spokojnie, to jak najbardziej takie przypadki są możliwe i mają miejsce. Nie ma również przepisów, które zabraniały by tego rodzaju praktyk. W kontekście naszych rozważań kluczowe będzie ustalenie, jak powinno wyglądać naliczanie kosztów uzyskania przychodów.
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały zamieszczone przepisy, które regulują wysokość kosztów uzyskania przychodów przysługujących z tytułu zawartego stosunku pracy. Pracownicy, którzy osiągają przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku pracy mogą skorzystać z wyższych kosztów pracowniczych, które jednak nie mogą przekroczyć łącznie:
Najczęściej do zatrudnienia pracownika na dwa etaty dochodzi w przypadku zawarcia umów na świadczenie pracy na dwóch różnych stanowiskach, na których wymagane są inne kwalifikacje. W takim przypadku można będzie uznać, że pracownika łączą z jednym pracodawcą dwa stosunki pracy i dzięki temu osoba zatrudniona będzie mogła skorzystać z podwyższonych kosztów. Nie tak dawno zapadło korzystne rozstrzygnięcie w takiej sprawie. W wydanej indywidualnej interpretacji podatkowej nr 0113-KDIPT2-3.4011.19.2022.1.KS z dnia 09 marca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że zawarcie dwóch umów o pracę z jednym pracodawcą należy traktować na równi z umowami podpisanymi z różnymi zakładami pracy. W związku z powyższym pracownik będzie mógł wykazać w zeznaniu rocznym podwyższone koszty pracownicze w wysokości 4.500 zł lub 5.400 zł.
Jest to niewątpliwie korzystne i przełomowe rozstrzygnięcie dla wielu osób, których łączą dwie umowy o pracę z własnym pracodawcą.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Pytanie do autora:
Co w przypadku dwóch umów na takie samo stanowisko w tym samym miejscu pracy (praca dla dwóch różnych placówek pracodawcy, każda finansowana z innych środków)?
Czy też można zastosować kup w każdej umowie?
Zachęcamy do zapoznania się również z naszą inną publikacją w podobnej tematyce https://www.ifirma.pl/blog/dwa-etaty-u-jednego-pracodawcy-a-koszty-uzyskania-przychodow.html#pracownicze-koszty-uzsykania-przychodow
W sytuacjach, które budzą wątpliwości można również skontaktować się z Krajową Informacją Skarbową lub wystąpić o indywidualną interpretację.