Już od dnia 1 lipca 2024 roku obowiązuje część przepisów ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która implementuje m.in. przepisy dyrektywy DAC7. Sprawdź, jakie obowiązki spoczywają już na operatorach platform cyfrowych.
Jako że dyrektywa DAC7 dotyczy zasadniczo wymiany informacji podatkowej, jednym z obowiązków, które spoczywają na operatorach platformy, jest raportowanie.
Jednym z obowiązków, które już spoczywają na operatorach platform, jest raportowanie do urzędu skarbowego sprzedawców, którzy w ciągu roku kalendarzowego osiągnęli próg liczby (min. 30 transakcji) lub wartości transakcji sprzedaży (2000 euro).
Pod pojęciem raportowania należy rozumieć przekazywanie Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej zbiorczej informacji o sprzedawcach, którzy podlegają raportowaniu za okres sprawozdawczy (czyli okres, w którym doszło do ustalenia przez operatora platformy, że dany sprzedawca jest sprzedawcą podlegającym raportowaniu, z uwagi na osiągnięcie min. 30 transakcji albo sprzedaży powyżej 2000 euro).
Raportowanie polega na przekazaniu informacji zawierającej m.in. imię i nazwisko, adres, NIP, łączną kwotę przychodów.
Przykład 1
Serwis Booking.com będzie musiał raportować dane dotyczące sprzedawców, którzy korzystają z tej platformy i osiągają z tego tytułu korzyści finansowe. Dlatego jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i korzystasz z serwisu, to operator platformy będzie zobowiązany (obowiązek ten istnieje już od lipca 2024 roku) do zgłaszania/raportowania osiągniętych przez Ciebie przychodów do konkretnych organów podatkowych.
Nie zawsze obowiązek związany z przekazaniem informacji o sprzedawcach będzie konieczny do zrealizowania. Jeśli operator platformy będzie posiadać informacje, że inny operator raportujący przekazał już przedmiotowe informacje na podstawie:
to operator platformy jest zwolniony z obowiązku przekazywania informacji o sprzedawcach.
Od lipca 2024 roku na raportującym operatorze platformy spoczywać będzie również obowiązek dopełnienia czynności tzw. należytej staranności w zakresie:
Mając na uwadze powyższe, procedura należytej staranności polega na tym, żeby operatorzy platform mieli 100% pewności, iż dane o sprzedawcach, które zebrali, są poprawne i kompletne.
Pamiętać jednak należy o terminach, a mianowicie powyższe czynności należy dokonać w następujących terminach:
Z kolei jeśli chodzi o obowiązki Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, to do jego obowiązków należy:
Operator platformy zobowiązany jest od 1 lipca 2024 roku do przekazywania Szefowi KAS zbiorczej informacji o sprzedawcach podlegających raportowaniu za okres sprawozdawczy do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego, w którym raportujący operator platformy ustalił, że sprzedawca jest sprzedawcą podlegającym raportowaniu.
Z etapem legislacyjnym zapoznasz się tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Śledząc wiele komentarzy, dotyczących dyrektywy DAC-7, zauważam jakby unikanie przez prawników tematu rozumienia terminu transakcji. Większość ludzi, dokonując zakupu towarów w dużym sklepie, wkładając i płacąc za kilka lub kilkanaście przedmiotów traktuje cały zakup jako jedną transakcję. Ostatnio, rozliczając się z wymiany pieca gazowego otrzymałem fakturę za całość, a nie za szczegółowe rozliczenie każdej śrubki lub podkładki. Myślę, że większość ludzi tak rozumie operację rozliczenia się z transakcji. Jakiś “mądrala” (nie wiem, czy tylko w Polsce) uznał, że sprzedaż np. 2 koszul i pary spodni dla jednego kupującego (oczywiście w jednym zakupie), to są 3 transakcje. Dlaczego jednoczesna sprzedaż kilku różnych przedmiotów, jednemu nabywcy, liczona jest jako kilka transakcji? Absurdalne.