|
|
4 minut czytania

Działalność kantorowa – jak rozliczyć VAT i podatek dochodowy?

Działalność kantorowa polega na kupnie i sprzedaży walut obcych oraz pośrednictwo w ich sprzedaży. Jest to działalność gospodarcza regulowana i wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej. Jakie jeszcze obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca, który chce mieć kantor wymiany walut? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

działalność kantorowa

Działalność regulowana wymaga posiadania zezwoleń wydanych przez instytucje wskazane w przepisach. W przypadku działalności kantorowej wnioski o wpis do rejestru przyjmują oddziały okręgowe NBP. Wniosek można złożyć osobiście, za pośrednictwem poczty lub przez ePUAP. Przedsiębiorca, który chce rozpocząć taką działalność musi sprostać wielu wymaganiom.

A w jaki sposób można i należy rozliczać przychody i koszty na gruncie podatku dochodowego i VAT?

Opodatkowanie dochodów z działalności kantorowej.

Działalność gospodarcza kupna i sprzedaży walut obcych nie może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym czy też kartą podatkową. Pozostają zatem tylko dwie formy opodatkowania dochodów:

  • Na zasadach ogólnych, według skali podatkowej – 18% lub 32%,
  • Podatkiem liniowym – 19% od całości dochodu.

Zapisy w księdze przychodów i rozchodów

W takiej sytuacji przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR). Na tej podstawie obliczane są zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku, a po jego zakończeniu stanowi podstawę do sporządzenia zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-36L.

Wpisów do PKPiR dokonuje się na podstawie ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych:

  • W kol. 7 „Wartość sprzedanych towarów i usług” wpisuje się kwotę przychodu,
  • W kol. 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu” wpisuje się wartość zakupionych dewiz.

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zezwala na wpisywanie tych kwot raz w miesiącu.

Ewidencja kupna i sprzedaży wartości dewizowych

Ewidencja kupna i sprzedaży wartości dewizowych prowadzona jest w oparciu o przepisy prawa dewizowego.

Co zawiera ewidencja:

  • Kolejny numer transakcji,
  • Datę zawarcia i datę realizacji transakcji,
  • Określenie rodzaju transakcji: kupno, sprzedaż, zasilenie z banku, odprowadzenie na rachunek bankowy,
  • Nazwa i ilość wartości dewizowych,
  • Kurs waluty i równowartość w walucie polskiej.

Wpisów dokonuje się na bieżąco, niezwłocznie po zawarciu transakcji. Na każdą transakcję obrotu walutą obcą wystawia się dowody kupna lub sprzedaży.

▲ wróć na początek

Pozostałe ewidencje

  • Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,
  • Ewidencja wyposażenia,
  • Akta osobowe pracowników.

Spis z natury

Na koniec roku podatkowego przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową dokonują spisu z natury niesprzedanych wartości dewizowych będących na stanie na dzień 31 grudnia danego roku. Spis z natury na 31 grudnia, jako remanent końcowy, jest jednocześnie remanentem początkowym na dzień 1 stycznia kolejnego roku. Niesprzedane wartości dewizowe wycenia się według cen zakupu, jednak w wysokości nie wyższej niż średni kurs NBP w dniu kończącym rok podatkowy.

Działalność kantorowa a podatek VAT

Transakcje dotyczące walut, łącznie z pośrednictwem, są zwolnione z podatku od towarów i usług (art.43 ust.1 pkt 7 ustawy o VAT). Jeżeli przedsiębiorca prowadzi jedynie działalność kantorową nie musi, ale może złożyć zgłoszenie rejestracyjne do VAT (art.96 ust.3). Naczelnik urzędu skarbowego dokonana wówczas rejestracji jako „podatnika VAT zwolnionego”.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność kantorową jak również działalność opodatkowaną podatkiem VAT – wówczas wykazuje w deklaracji VAT-7 marżę kantorową w pozycji „Dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku”. Podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży walut.

▲ wróć na początek

Działalność kantorowa a kasa fiskalna

Usługi kupna i sprzedaży walut zwolnione są z ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej. W Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które obowiązuje w latach 2019-2021, w poz. 24 załącznika czynności zwolnione znajdują się usługi finansowe i ubezpieczeniowe. Symbol PKWiU 64-66 obejmuje również działalność kantorową.

Sprawdź jak wyliczyć i zaewidencjonować różnice kursowe od zakupu waluty w kantorze.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003