Blog ifirma.pl

e-Urząd Skarbowy przyspiesza obsługę klientów. Co księgowi i doradcy podatkowi mogą załatwić zdalnie?

|
|
5 minut czytania
e-Urząd Skarbowy to platforma umożliwiająca załatwienie spraw podatkowych online, dostępna przez całą dobę. Użytkownicy mogą korzystać z niej bez wychodzenia z domu. W przyszłości planowane jest, aby sprawy podatkowe mogły być obsługiwane przez osoby trzecie, takie jak księgowi czy doradcy podatkowi. Zapoznaj się z aktualnymi oraz przyszłymi usługami dostępnymi w e-Urzędzie Skarbowym.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jakie usługi znajdziemy w e-Urzędzie Skarbowym?

Aktualnie e-Urząd Skarbowy oferuje wiele przydatnych usług, jak choćby Raport Podatnika oraz usługę Rozliczenia. Wymieniamy akurat te funkcjonalności spośród innych usług e-US, ponieważ są one bardzo pomocne przy załatwianiu większości spraw podatkowych – umożliwiają wygenerowanie raportów, które zawierają historię podatkową danej osoby.

Przykładowo w Raporcie Podatnika znajdują się informacje o m.in.: zaległościach podatkowych, rozliczeniach zaliczek, deklaracjach podatkowych, pełnomocnikach i ich uprawnieniach, formie opodatkowania.

Z kolei usługa Rozliczenia dostarcza informacji dotyczących m.in. zaksięgowanych wpłat podatku, złożonych deklaracji, zeznań podatkowych, dokonanych wpłat i zrealizowanych zwrotów.

I co ważne, z obu tych usług, które są przydatne w obsłudze klientów, mogą korzystać już pełnomocnicy podatkowi osób fizycznych oraz użytkownicy konta organizacji, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Jakie jeszcze możliwości oferuje obecnie e-Urząd Skarbowy dla przedsiębiorców dowiesz się z artykułu: Jakie wnioski przez e-urząd skarbowy może złożyć przedsiębiorca? Przydatne informacje.

Kto ma dostęp do danych podatnika?

Aktualnie adresatami budowanych w serwisie e-usług są podatnicy, płatnicy, pełnomocnicy, komornicy sądowi i notariusze.

W tym miejscu należy także powiedzieć o usłudze, jaką jest tzw. konto organizacji. Jest to konto przypisane konkretnej jednostce organizacyjnej, np.: spółce kapitałowej lub osobowej, stowarzyszeniu, fundacji, czy spółdzielni.

Do konta organizacji dostęp mają osoby upoważnione, czyli użytkownicy konta organizacji (UKO) – osoby fizyczne, posiadające PESEL. Istnieją dwa rodzaje dostępu do konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym: dostęp podstawowy oraz dostęp rozszerzony. Użytkownik z dostępem podstawowym może wykonywać wszystkie czynności w systemie, natomiast użytkownik z dostępem rozszerzonym ma dodatkowo możliwość nadawania i odbierania dostępu innym użytkownikom.

Obecnie organizacje nie muszą wyznaczać pełnomocników do rozliczeń elektronicznych, ponieważ UKO może złożyć deklaracje bezpośrednio z konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym, bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

Czynności, które na koncie organizacji w e-Urzędzie Skarbowym podejmuje użytkownik (UKO), administracja skarbowa uznaje za czynności podejmowane przez tę organizację.

Więcej o tym, kto i jakie czynności może zrealizować za pomocą tego narzędzia, dowiesz się z artykułu e-Urząd Skarbowy – założenie konta dla organizacji.

Pełnomocnictwo ogólne do działania w sprawach podatkowych

Pełnomocnictwo ogólne podatkowe umożliwia do działania w imieniu mocodawcy we wszystkich sprawach podatkowych przed organami skarbowymi, z wyjątkiem sytuacji, gdy dana osoba (mocodawca, czyli osoba udzielająca pełnomocnictwa) musi działać osobiście.

Pełnomocnictwo ogólne do spraw podatkowych może być udzielone dowolnej osobie. W tym celu mocodawca powinien złożyć elektronicznie formularz PPO-1 do urzędu skarbowego.

Adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi mogą samodzielnie zgłaszać pełnomocnictwa (dla siebie) w imieniu ich mocodawców.

Możliwe jest ustanowienie więcej niż jednego pełnomocnika, jednak należy wskazać, który z nich będzie pełnomocnikiem do doręczeń.

Oprócz pełnomocnictwa ogólnego istnieją także inne formy pełnomocnictw, które upoważniają do działania w węższym zakresie, o czym przeczytasz w artykule Czy wystarczy tylko jedno pełnomocnictwo szczególne?.

Warto tutaj wspomnieć, że pełnomocnik ogólny to inny podmiot niż użytkownik konta organizacji. Pełnomocnik, który nie jest UKO, nie ma automatycznego dostępu do konta tej organizacji w e-Urzędzie Skarbowym. Aby uzyskać taki dostęp, organizacja musi złożyć odpowiedni wniosek. Mimo to pełnomocnik może działać w imieniu organizacji z poziomu swojego osobistego konta.

Uwaga! Pełnomocnictwo podatkowe ogólne nie upoważnia do podpisywania deklaracji podatkowych. Taką dyspozycję należy zlecić składając dodatkowo deklarację UPL-1.

Powyższy tekst odnosi się do pełnomocnictw w kontekście spraw podatkowych. W przypadku spraw administracyjnych firmy istnieje inne pełnomocnictwo ogólne, które musi być udzielone na piśmie lub opublikowane w CEIDG, ale nie uprawnia do działania w sprawach podatkowych. Pełnomocnictwo ogólne pozwala jedynie na zarządzanie sprawami przedsiębiorcy, natomiast do reprezentowania go w kwestiach podatkowych konieczne jest ustanowienie pełnomocnika podatkowego.

Jakie sprawy przez e-Urząd Skarbowy może załatwić reprezentant danej osoby?

Reprezentantem, na potrzeby tego tekstu, nazywamy pełnomocnika podatkowego lub użytkownika konta organizacji. Podmioty te mogą m.in.:

  • uzyskać telefonicznie indywidualne informacje podatkowe na temat podatnika, którego reprezentują, np. o złożonych deklaracjach podatkowych, dokonanych wpłatach, odsetkach, zwrotach itp. W tym celu wystarczy, że reprezentant zadzwoni do urzędu skarbowego i podczas rozmowy uwierzytelni się za pomocą swojego indywidualnego telePIN-u. Tutaj dowiesz się, jak ustawić kod telePIN;
  • złożyć poprzez e-Urząd Skarbowy wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Pełnomocnik może to uczynić ze swojego konta osobistego w e-US wybierając opcję „składam wniosek za inną osobę, której jestem pełnomocnikiem”, a użytkownik konta organizacji może wysłać taki wniosek, przełączając się w e-US na konto tej organizacji;
  • złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach (ZAS-W);
  • składać pisma do urzędu skarbowego;
  • pobrać Raport Podatnika.

Uwaga! Pisma elektroniczne przychodzą tylko do tych osób, które wyraziły zgodę na e-korespondencję.

Planowane funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym

Administracja skarbowa pracuje nad nową funkcją w e-Urzędzie Skarbowym, która umożliwi dostęp do konta osoby fizycznej także innym osobom niż pełnomocnicy podatkowi i użytkownicy konta organizacji, np. księgowym czy doradcom podatkowym.

Celem zmian jest ułatwienie dostępu do informacji podatkowych danej osoby dla profesjonalnych podmiotów obsługujących podatników, świadczących usługi w obszarze podatków i cła.

Zmiany te wymagają zarówno aktualizacji systemów informatycznych, jak i zmian legislacyjnych, ponieważ obecne przepisy ograniczają dostęp do kont podatników tylko dla pełnomocników ogólnych i użytkowników kont organizacji. Obecnie trwa analiza uregulowań prawnych.

Na koniec jeszcze warto dodać, że choć e-Urząd Skarbowy staje się głównym kanałem służącym do wymiany korespondencji pomiędzy fiskusem a podatnikiem, to wciąż można załatwić sprawy osobiście w odpowiedniej placówce. Wizytę można umówić samodzielnie przez internet, telefonicznie lub osobiście w urzędzie skarbowym.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie