Spółka z o.o. a długi wspólnika – z takim zagadnieniem mogą się niekiedy spotkać wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po otrzymaniu od komornika zawiadomienia o zajęciu udziału zadłużonego wspólnika. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy i w jakim trybie komornik może spieniężyć udziały wspólnika spółki z o.o., to przeczytaj poniższy artykuł.
Przedmiotem egzekucji może być udział w spółce z o.o. jako prawo majątkowe, które reguluje:
Udział w spółce z o.o. jest niczym innym jak prawem majątkowym, dlatego też komornik, zajmując udział wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zobowiązany będzie do:
Komornik, dokonując zajęcia udziału w trybie przepisu art. 910 KPC, zobowiązany jest do podjęcia następujących czynności, tj.:
Należy pamiętać, że prawo majątkowe jest zajęte z chwilą doręczenia zawiadomienia o zajęciu albo spółce z o.o., albo dłużnikowi (osobie, której udziały są przedmiotem egzekucji). Za moment zajęcia udziału spółki z o.o. uznaje się chwilę, w której pierwszy z nich otrzyma zawiadomienie.
Wierzycielem, który dochodzi zaspokojenia z udziału w spółce z o.o., może być osoba trzecia, inny wspólnik tej spółki, a także sama spółka.
Z mocy zajęcia wierzyciel może:
Wierzyciel nie może jednak wykonywać uprawnień do uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników i do głosowania nad uchwałami podejmowanymi przez wspólników [por. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 września 2005 r., sygn. akt III CZP 57/05].
Chcesz wiedzieć, kiedy możliwe jest wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. i jak sporządzić ewentualny pozew? Jeśli tak, to przejdź tutaj i pobierz wzór pozwu za darmo.
Zajęcie prawa obejmuje również wszelkie wierzytelności i roszczenia przysługujące dłużnikowi z tytułu zajętego prawa, nawet jeżeli powstały po zajęciu [por. art. 911(4) KPC].
Z powyższej regulacji wynika to, że poza zajęciem samego udziału (czyli prawa majątkowego) zajęte jest wszystko to, co z tego udziału (prawa) przypada dłużnikowi, przykładowo:
Sprzedaż udziału to jedna z możliwości wierzyciela wobec wspólnika-dłużnika i zazwyczaj dochodzi do niej, gdy wierzyciel nie może uzyskać z zajętego udziału (prawa majątkowego) kwoty, którą dłużnik był mu winny.
Taka sprzedaż może zostać przeprowadzona na podstawie dwóch trybów:
Wybór trybu zależy od komornika, który w pierwszej kolejności zobowiązany jest do przeanalizowania umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, albowiem niekiedy może zdarzyć się, że umowa spółki z o.o. będzie przewidywać pewne ograniczenia w zakresie zbycia udziału. Przede wszystkim z zapisów jej umowy może wynikać konieczność na przykład uzyskania zgody spółki do zbycia udziału, o czym mowa w przepisie art. 182 § 1 KSH. Regulacja ta stanowi dokładnie, że Zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz zastawienie udziału umowa spółki może uzależnić od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć.
Jeśli taki zapis istnieje też w umowie spółki, to zastosowanie będzie mieć tryb wynikający z Kodeksu spółek handlowych, a przede wszystkim przepis art. 185 KSH. Tym samym należy zapamiętać, że:
Tryb sprzedaży udziałów zgodnie z przepisami KPC następuje zatem:
Komornik wówczas będzie zobowiązany do:
WAŻNE — wycena udziałów powinna uwzględniać stan majątku spółki z o.o. i jej sytuację finansową, aby wartość udziału odpowiadała faktycznej wartości udziału, a przy tym nie należy jej pomniejszać o długi, które spoczywają na wspólniku wobec spółki z o.o.
Sprzedaż w trybie KPC następuje na podstawie przepisu art. 911(7) KPC, zgodnie z którym:
Po raz kolejny praktyka pokazuje, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest nie tylko jedną z najważniejszych czynności podczas zakładania spółki z o.o., ale niekiedy również formą ochrony na wypadek różnych okoliczności, które mogą się przytrafić w trakcie prowadzenia spółki. Taką okolicznością są długi wspólnika-dłużnika, którego udziały z tytułu jakichkolwiek zobowiązań mogą zostać zajęte przez komornika. Aby nie dopuścić do sprzedaży na podstawie przepisów ogólnych z KPC, komornik może dokonać sprzedaży udziałów (po uprzednim przeanalizowaniu umowy spółki) wśród np. innych wspólników spółki albo wybranej przez tę spółkę osoby. W taki sposób wspólnicy spółki chronią się przed wstąpieniem do spółki osoby trzeciej.
A jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy przy zajęciu komorniczym wynagrodzenia pracownika, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!