Nowe pliki JPK_V7 to nie tylko oznaczenia GTU dla określonej grupy towarowo-usługowej, ale również szereg dodatkowych oznaczeń dokumentów i procedur – zarówno w ewidencjach VAT sprzedaży, jak i zakupu. Ilość i różnorodność tych obowiązków jest dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców i księgowych. Aby trochę rozjaśnić te kwestie, w dzisiejszej publikacji odniesiemy się do oznaczania faktury VAT marża w ewidencji zakupu.
Co to jest procedura marży?
Ustawodawca wprowadził przepisy szczególne dla rozliczania niektórych transakcji w VAT, a zaliczają się do nich:
- sprzedaż towarów używanych,
- dostawa antyków, dzieł sztuki lub towarów kolekcjonerskich,
- świadczenie usług turystycznych.
- “procedura marży dla biur podróży”,
- „procedura marży – dzieła sztuki”,
- „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.
Ewidencja zakupu w procedurze VAT marża
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie stosowania oznaczeń w nowym JKP w ewidencji VAT zakupu powinny zostać zawarte kwoty nabyć pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku naliczonego:
- Towarów i usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
- Towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy.
W takim przypadku zgodnie z informacjami zawartymi w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów zakup powinien być oznaczony jako “ZakupVAT_Marza”.
Faktury lub inne dokumenty otrzymane przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty oraz towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków związanych ze sprzedażą opodatkowaną, do których stosuje się procedurę marży, należy ująć co do zasady w okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług opodatkowanych na zasadach marży.
Wyjątek dotyczy sytuacji gdy marżę, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, oblicza się jako różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym dokonania zakupu.
Struktura ewidencji VAT – zakup towarów i usług w marży
W broszurze informacyjnej MF zamieszczono schemat struktury ewidencji VAT w zakresie podatku naliczonego dla JPK_V7M i JPK_V7K uwzględniający zakup towarów i usług w procedurze marży:
Sposób prezentacji w ewidencji VAT podatku VAT naliczonego przy rozliczaniu marży z art. 119 – świadczenie usług turystyki:
Sposób prezentacji w ewidencji VAT podatku VAT naliczonego przy rozliczaniu marży z art. 120 ust. 4 – dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków:
Sposób prezentacji w ewidencji VAT podatku VAT naliczonego przy rozliczaniu marży z art. 120 ust. 5:
Przedsiębiorcy korzystający z rozliczania podatku VAT w procedurze marży powinni pamiętać o tych wszystkich obowiązkach, żeby nie narażać się konsekwencje związane z błędami w nowym pliku JPK.