Zarówno pracodawcom, jak i osobom przez nich zatrudnianym, zależy na tym, aby współpraca w zespole przebiegała sprawnie, skutecznie oraz w przyjaznej atmosferze. Wszyscy chcą, aby efekt współpracy przynosił satysfakcję całej grupie oraz każdemu z osobna. Ten artykuł, odpowie na pytanie, czym jest facylitacja oraz co daje wykorzystanie jej w pracy.
Facylitacja to proces, którego założeniem jest pomoc grupie w dążeniu do celu i jego osiągnięciu. Stosuje się go w celu usprawnienia współpracy w grupie i maksymalnego podniesienia efektywności.
Każdy członek zespołu ma pełne prawo do wypowiedzi i działania, gdyż zależy nam na wykorzystaniu potencjału grupy oraz każdego z osobna. Facylitacja staje się istotną częścią skutecznego zarządzania projektem, ponieważ pozytywnie wpływa na organizację pracy, atmosferę pomiędzy współpracownikami oraz sprawia, że osiągnięcie zamierzonych celów staje się znacznie łatwiejsze.
Dużo łatwiejsze staje się również rozwiązywanie potencjalnych konfliktów, które często występują w trakcie realizacji projektu. Proces ten jest nadzorowany przez doświadczonego facylitatora, najczęściej współpracującego z firmą z zewnętrz.
Jego działania ułatwiają rozpoznanie problemu, określenie możliwych rozwiązań, podejmowanie decyzji oraz określenie strategii dalszych kroków. Rolą facylitatora jest budowanie komunikacji w zespole w taki sposób, aby jego członkowie z większą łatwością dochodzili do wspólnych wniosków i potrafili głębiej analizować postawione przed nimi założenia.
Lista pozytywnych aspektów stosowania facylitacji w dziedzinie zarządzania projektami jest dość długa. Najważniejsze korzyści płynące z jej wdrożenia to:
Mimo pozytywnego wpływu facylitacji na przebieg współpracy w zespole nie mamy gwarancji, że zawsze będzie przynosić pożądane skutki.
Jakie trudności mogą wystąpić podczas stosowania tego procesu?
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Co to jest facylitacja?
Kim jest facylitator?