|
|
4 minut czytania

Faktura do paragonu z NIP – zmiana przepisów

Obecnie przedsiębiorcy na etapie zakupów nie muszą zbytnio przejmować się jeśli otrzymają paragon za zakupiony towar. Mogą bowiem w każdej chwili wystąpić do sprzedawcy z żądaniem wystawienia faktury sprzedaży. To jednak ma się zmienić. Na czym polegać ma zmiana? – przeczytaj.

faktura do paragonu z NIP

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych co do zasady musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Raporty dobowe, miesięczne stanowią podstawę do ujęcia w urządzeniach księgowych, a dla czynnych podatników VAT w rejestrze sprzedaży VAT. Na dzień dzisiejszy powszechna jest praktyka wystawiania faktur do paragonów. Duże firmy, aby usprawnić sobie ten proces, wprowadziły nawet automaty do wystawiania faktur. Przedsiębiorca w każdej chwili posiadając paragon może pobrać fakturę. Jednakże to już się niebawem zmieni.



Przyczyna zmiany przepisów

Walka z oszustwami podatkowymi trwa od lat. Dyskusja na temat paragonów z NIP również toczy się od dawna. Zbyt wiele firm korzysta z faktur do paragonów na „fikcyjne” zakupy, które ujmuje w kosztach firmy i odlicza podatek VAT naliczony. Szczególnie narażone branże na oszustwa to oczywiście branża paliwowa i budowlana. Zmiana przepisów ma za zadanie ukrócić proceder i uszczelnić podatki.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług

29 lipca br. Prezydent podpisał ustawę zmieniającą. Większość zmian w niej zawartych będzie już obowiązywała od 1 września. Ta istotna – dotycząca umieszczania NIP na paragonie – wejdzie jednak w życie dopiero z początkiem 2020 roku.

W nowej wersji ustawy o VAT w części dotyczącej wystawiania paragonów z numerem NIP czytamy, że fakturę na rzecz podatnika od towarów i usług wystawia się tylko wówczas, gdy sprzedaż zaewidencjonowana na kasie fiskalnej potwierdzona jest paragonem z numerem identyfikacji podatkowej – NIP.

▲ wróć na początek

Kasa fiskalna starego typu a paragon z NIP

Wielu przedsiębiorców ma obawy czy nie będzie zmuszonych do wymiany kasy fiskalnej na nowy typ? Oczywiście nie będzie takiego obowiązku, ale w takiej sytuacji osoba dokonująca zakupu jeszcze na etapie przed wystawieniem paragonu fiskalnego będzie musiała zgłosić, że na dokonywany zakup chce otrzymać fakturę. Wówczas sprzedawca nie będzie wystawiał paragonu fiskalnego tylko od razu fakturę. Przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę „ręcznie”, na przykład z bloczka.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Sankcje za niestosowanie przepisów

Urząd skarbowy będzie ustalał dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze. Sankcje mają być dotkliwe zarówno dla dostawcy jak i nabywcy.

Nabywca, który ujmie w ewidencji fakturę do paragonu bez numeru NIP będzie miał ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturze.

▲ wróć na początek

Sprzedawca, który wystawi fakturę do paragonu bez NIP zapłaci 100% podatku VAT należnego z wystawionej faktury.

Konsekwencje finansowe mają zniechęcić do takich praktyk, a ich wysokość wskazuje że powinny być skuteczne. Zapłacenie podatku VAT należnego w podwójnej wysokości, czy zamiast odliczenia VAT naliczonego jego zapłata nie wymagają dodatkowego komentarza.

Program do faktur – Darmowe konto

Przepisy przejściowe

Jak czytamy w art. 15 ustawy zmieniającej wprowadzone zmiany, nie będą miały zastosowania do sprzedaży zaewidencjonowanej na kasach fiskalnych przed dniem obowiązywania nowych przepisów. Ranga zmiany przepisów jest na tyle istotna dla szerokiego grona przedsiębiorców, że warto śledzić stanowisko urzędów skarbowych oraz KIS w tym temacie, które pojawią się zapewne wraz z początkiem nowego roku.

Jak ujmować fakturę do paragonu w rejestrze VAT – Sprawdź!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie