Faktura za firmowe zakupy może zostać wystawiona nawet do 30 dni przed dostawą towarów albo wykonaniem usługi. Przedsiębiorca otrzymujący taką fakturę powinien pamiętać o ujęciu jej w KPiR we właściwej dacie. Sprawdź, kiedy będziesz mógł zaksięgować taki koszt!
Zgodnie z przepisami, faktura dokumentująca firmowe zakupy może zostać wystawiona nawet do 30 dni przed dostawą towarów albo wykonaniem usługi. Przedsiębiorca otrzymujący taką fakturę powinien pamiętać o poprawnej dacie ujęcia kosztu w KPiR.
Faktura wystawiona przed sprzedaża lub wykonaniem usługi – omówione zagadnienia:
Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to właśnie data wystawienia faktury determinuje moment ujęcia kosztu. W związku z tym, jeśli przedsiębiorca otrzyma fakturę jeszcze przed dostarczeniem towaru lub wykonaniem usługi, co do zasady powinien zaksięgować koszt w KPiR w dacie wystawienia dokumentu.
Powyższa zasada jest stosowana przez przedsiębiorców w większości przypadków – w kasowej (uproszczonej) metodzie księgowania, jak też w metodzie memoriałowej, szczególnie w obrębie jednego roku podatkowego.
Przedsiębiorca zamówił kafelki – towar handlowy – 29 marca 2018 r. Przy zamówieniu została mu wystawiona faktura. Sam towar został dowieziony po tygodniu, 5 kwietnia 2018 r.
Przedsiębiorca zakup towaru handlowego ujął w KPiR zgodnie z datą wystawienia – w marcu 2018 r.
Jednak na przełomie roku może zdarzyć się, że przedsiębiorca stosujący memoriałową metodę rozliczania kosztów będzie zobowiązany do zaksięgowania wydatku z datą inną, niż wystawienie faktury. Będzie to miało miejsce, gdy:
Przedsiębiorca zamówił dachówki – towar handlowy – i otrzymał fakturę, wystawioną 22 grudnia 2017 r. Dachówki zostały dostarczone do magazynu jego firmy 30 grudnia 2017 r., jednak nie zostały sprzedane.
Transakcja sprzedaży dachówek miała miejsce dopiero 2 lutego 2018 r. – w związku z czym przychód powstał już w 2018 r. Dlatego też zakup dachówek został zaksięgowany jako koszt w 2018 r.
Przedsiębiorca otrzymał wystawioną 22 grudnia 2017 r. fakturę (prognoza) za energię elektryczną za styczeń 2018 r. Koszt został zaksięgowany w KPiR w styczniu 2018.
Nabycie środka trwałego może wiązać się z fakturą, która zostanie wystawiona przed fizycznym dostarczeniem nowego nabytku do firmy. Jednakże w przypadku środków trwałych sama data wystawienia faktury nie jest tak istotna – tutaj liczy się moment przyjęcia środka trwałego do użytkowania, z którym związany jest też moment wprowadzenia do ewidencji.
Co więcej, nawet moment przyjęcia do ewidencji nie pociągnie za sobą zaliczenia wartości z faktury do kosztów – w przypadku środków trwałych zdeterminuje on jedynie moment rozpoczęcia amortyzacji i odnoszenia do kosztów poszczególnych odpisów amortyzacyjnych. Wyjątkiem byłaby tu amortyzacja jednorazowa, zgodnie z którą całą wartość środka trwałego zaliczymy do kosztów w miesiącu przyjęcia do użytkowania.
Jeśli z uwagi na wartość składnik majątku potraktujemy jako wyposażenie, a nie środek trwały, księgowania dokonujemy na takiej zasadzie, jak przy standardowych kosztach.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Faktura wystawiona przed wykonaniem usługi a koszty - jak to wygląda w praktyce?
Ile przed wykonaniem usługi może zostać wystawiona faktura?