|
|
2 minut czytania

Faktura uproszczona – co to jest?

Jednym z rozwiązań, które mają ułatwić rozliczenia między przedsiębiorcami, jest tzw. faktura uproszczona. Uproszczenie polega na ograniczeniu danych, jakie obowiązkowo muszą się na niej znaleźć, w porównaniu do tradycyjnego dokumentu sprzedażowego. Kiedy można wystawić fakturę uproszczoną? Jakie dane powinna zawierać?

faktura uproszczona

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Jednym z rozwiązań, które mają ułatwić rozliczenia między przedsiębiorcami, jest tzw. faktura uproszczona. Uproszczenie polega na ograniczeniu danych, jakie obowiązkowo muszą się na niej znaleźć, w porównaniu do tradycyjnego dokumentu sprzedażowego. Kiedy można wystawić fakturę uproszczoną? Jakie dane powinna zawierać?

Kiedy można wystawić fakturę uproszczoną?

Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, przedsiębiorca może wystawić fakturę uproszczoną pod warunkiem, że kwota należności ogółem w danej transakcji nie przekracza 450 PLN (lub 100 EUR, jeśli dokument jest sporządzany w tej walucie). Co ważne, ustawodawca wskazuje transakcje, do których nie można w ogóle zastosować faktury uproszczonej.

Zaliczamy do nich:

faktura uproszczona

Kto może wystawić fakturę uproszczoną?

 

Jakie dane musi zawierać faktura uproszczona?

Jak wynika ze wspomnianego wyżej przepisu prawa, faktura tego typu może nie zawierać danych wymienionych w art. 106e ust. 1 pkt 3 oraz 8-9 i 11-14 ustawy o VAT. W związku z powyższym, znaleźć się na niej powinny:

  • data wystawienia,
  • unikalny kolejny numer,
  • NIP sprzedawcy,
  • NIP nabywcy,
  • nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
  • data sprzedaży,
  • kwota należności ogółem,
  • kwota wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty
  • dane pozwalające określić kwotę podatku dla poszczególnych stawek (jeśli nie zawiera danych wymienionych w art. 106e ust. 1 pkt 8-9, 11-14 ustawy o VAT).

Jak wynika z przytoczonej listy, na fakturze uproszczonej nie trzeba zamieszczać m.in. szczegółowych danych na temat nabywcy, stawki podatku, miar i jednostek, czy też ceny jednostkowej.

Otrzymałem fakturę uproszczoną – czy odliczę VAT?

Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca otrzyma dokument zakupowy zawierający mniej danych niż zazwyczaj, ma on prawo zaksięgować na jego podstawie koszt oraz odliczyć znajdujący się na nim podatek od towarów i usług.

Czy bilet można traktować jak fakturę? Kliknij i dowiedz się więcej!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 20 października 2022 o 10:38
    sąPotrzebneInstrukcjeJakNpW_WFirmie

    W systemie nigdzie nie występuje pojęcie faktury uproszczonej lub paragonu z nipem.
    Jak się księguje paragon z nipem:
    – wydatki -> uniwersalny -> faktura?
    – wydatki -> uniwersalny -> paragon?

  2. 21 października 2022 o 14:52
    Ifirma

    Paragon będący fakturą uproszczoną traktuję się na równi z każdą inną fakturą. W serwisie więc dodaje się go zgodnie z przeznaczaniem zakupu np. jako koszt prowadzenia firmy – faktura, zakup towarów handlowych i materiałów – faktura, czy np. zakup paliwa – faktura.
    Wydatek uniwersalny również będzie prawidłowy, rozliczający się w oparciu o KPIR muszą jedynie pamiętać o tym by wybrać odpowiednią kolumnę KPIR w danej opcji. Przy pojeździe zalecamy dodanie wydatku przez zakładkę Pojazdy.
    Szczegółowe instrukcje dostępne są w Pomocy serwisu tutaj.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003