Przejazd taksówką osobową w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą może stanowić koszt uzyskania przychodu. Tego typu wydatki nie znajdują się w wyłączeniach zawartych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. By jednak było to możliwe, podatnik powinien posiadać fakturę lub paragon z NIP nabywcy (traktowany wówczas jako tzw. faktura uproszczona). Czy zastosowanie przez sprzedawcę stawki VAT 4% wpływa na sposób rozliczenia faktury za przejazd taksówką w kosztach firmowych?
Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT a KPiR
Fakt zastosowania przez sprzedawcę stawki VAT 4% do usługi taksówki osobowej nie ma wpływu na sposób rozliczania tego typu wydatku przez nabywcę. W związku z powyższym, jeżeli przejazd taksówką osobową miał związek z prowadzoną działalnością (np. przejazd z siedziby firmy na spotkanie z klientem, czy też na lotnisko w celu odbycia podróży służbowej etc.) oraz został udokumentowany fakturą (lub fakturą uproszczoną), podatnik ma prawo ująć ten koszt w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W tym wypadku właściwą kolumną będzie kol. 13 – pozostałe wydatki. Księgowania takiego należy dokonać w dacie wystawienia faktury za przejazd taksówką.
Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, z otrzymanej faktury za przejazd taksówką wpisuje on do KPiR tylko kwotę netto. Jeśli natomiast korzysta ze zwolnienia, wówczas koszt stanowi dla niego wartość brutto z faktury.
Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT a podatek od towarów i usług
Czynny podatnik VAT, który otrzymał fakturę za przejazd taksówką z 4% VAT, mimo niestandardowej stawki VAT, ma prawo odliczyć znajdujący się na niej podatek od towarów i usług w całości (do usług przewozu osób nie stosuje się bowiem ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów). Jedynym warunkiem jest powiązanie tego zakupu z działalnością opodatkowaną podatnika. Zapisu w rejestrze zakupu VAT należy dokonać w miesiącu otrzymania faktury za przejazd taksówką. Lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.