W przypadku czynnego podatnika VAT faktura jest obowiązkowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Stanowi podstawę do naliczenia podatku VAT należnego i daje możliwość odliczenia VAT naliczonego. Aby w sposób prawidłowy i terminowy wystawiać fakturę VAT przedsiębiorca musi w poprawny sposób rozpoznać moment powstania obowiązku podatkowego, ponieważ to determinuje konieczność wystawienia faktury. W podatku VAT występuje kilka przypadków szczególnych, w których należy wystawić fakturę, istnieją też przypadki kiedy nie trzeba wystawiać faktury zaliczkowej – i nimi dzisiaj się zajmiemy.
Wystawianie faktury zaliczkowej w podatku VAT
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności:
- przedpłatę,
- zaliczkę,
- zadatek,
- ratę,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Faktura zaliczkowa powinna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy. Faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Są jednak pewne wyjątki.
Faktura zaliczkowa – kiedy nie trzeba wystawiać?
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT nie zawsze jest obowiązek wystawiania faktury zaliczkowej. Będzie to dotyczyło następujących dostaw towarów i usług:
- Dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
- Świadczenia usług:
- telekomunikacyjnych,
- wymienionych w poz. 24–37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy m.in.:
- usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych,
- usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków,
- usługi związane z odkażaniem i czyszczeniem,
- usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu,
- pozostałe usługi sanitarne,
- najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
- ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
- stałej obsługi prawnej i biurowej,
- dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
- Dostawa towarów w przypadku transakcji WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
- Otrzymanie zaliczki i dostawa towarów/usług w tym samym miesiącu w transakcjach krajowych.
Jest to katalog zamknięty, to oznacza, że tylko do dostaw towarów i usług, które zostały wymienione powyżej przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawiania faktury zaliczkowej. W takich przypadkach obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie zostanie wystawiona z chwilą upływu terminu płatności wynikającego z umowy lub innego dokumentu.